Warsztaty przyrodnicze

Zagroda Per - Zoo

Egzotyczne czy domowe - 15.02.2024

Każda wizyta pana Romana jest dla nas wielką niespodzianką. Gdy zjawia się w przedszkolu ze swoją skrzynią, zawsze z drżeniem serca czekamy na jej otwarcie. Tym razem mieliśmy szansę poznać z bliska papugę, żółwia, królika i… złotą rybkę, która była uprzejma cierpliwie wysłuchać naszych niezliczonych życzeń.

Od robaka do ślimaka - 06.11.2023

Dzięki panu Romanowi mogliśmy poznać naocznie bezkręgowce, czyli wszystkie te stworzenia, których ani przytulić, ani pogłaskać nie sposób, ani też przejść obok nich obojętnie. Dowiedzieliśmy się m.in., dlaczego zawsze po deszczu na podwórkowych chodnikach gęsto jest od dżdżownic, czy istnieje zwierzę mające więcej nóg niż dobrze nam znana stonoga, w jaki sposób ślimak chrupie marchewkę oraz że patyczak – choć wyglądem przypomina pająka – jest owadem. Było jak zawsze inspirująco i zabawnie.
O bioróżnorodności czyli dlaczego to dobrze, że zwierzęta są różne -  11.09.2023

Jedne zwierzęta mają twarde skorupy, inne puszystą sierść. Ale bywają i takie, które są pozbawione zarówno skorupy, jak i sierści, a mimo to budzą respekt. Ten rok przedszkolny zaczęliśmy jednak miłym akcentem, mogąc głaskać i dotykać te stworzenia, które to lubią i na to pozwalają. I tak wraz z Panem Romanem progi naszego przedszkola przekroczyły ślimaki, żółw wodny, królik, myszki i ciekawski jeż, by uchylić nam rąbka tajemnicy o swoim zwierzęcym świecie.

Zwierzęta z czterech stron świata - 12.05.2022

Tym razem pan Roman postanowił przedstawić nam swoich zwierzęcych przyjaciół pochodzących z różnych kontynentów. Azjatycka świnka morska, afrykański ślimak czy australijska papużka zdawały się nieco onieśmielone liczbą przyglądających im się uważnie oczu. Ciekawość jednak jak zawsze u żywych stworzeń była silniejsza i ostatecznie nawiązaliśmy niewerbalny kontakt, a nasi nowi mali przyjaciele pozwolili nam nawet się pogłaskać.

Wybór najtrafniejszego zwierzaka domowego - 17.03.2022

Ślimaki, jeże, myszki, świnki morskie, a może wije? Okazuje się, że nie tylko koty czy psy mogą mieć status zwierzęcia domowego. Ślimaki, choć o estetykę swego domostwa nie dbają za grosz, przy bliższym poznaniu wydają się mieć same zalety względem naszego domostwa – nie gryzą, nie hałasują, nie drapią i nie niszczą mebli. Wije nawet na dwa tygodnie możemy pozostawić jedynie w towarzystwie gnijących liści, z których będą czerpać odżywcze substancje, podczas gdy my będziemy beztrosko czerpać energię na nowy rok przedszkolny na upragnionych wakacjach. Z kolei największą zaletą jeża jest brak konieczności wyprowadzania go na spacer. A myszki i świnki – w sam raz do przytulania dla wszystkich pieszczochów. Po głosowaniu trudno powiedzieć, który zwierzak domowy przywieziony przez pana Romana zyskał miano najfajniejszego. Niewątpliwie jednak każdy znalazłby właściciela, gdyby tylko pan Roman zechciał nam je zostawić.

Zwierzęta zimą z nami nie zginą - 21.01.2022

Na pierwszy rzut oka zima to nudny czas w świecie zwierząt. Jedne zapadają w głęboki sen, inne odlatują do ciepłych krajów. Nic się nie dzieje. Wszędzie zimno i biało, więc trudno im się dziwić, że wybierają inne miejsca czy stany. Dzięki spotkaniu z Panem Romanem zrozumieliśmy, że o wyborach zwierząt decydują nie tylko względy estetyczne, a czas poprzedzający srogą zimę jest dla nich niezwykle pracowity. Zaś tropy zwierząt stały się dla nas namacalnym dowodem na to, że zimą wokół tylko pozornie panuje marazm.

Egzotyczne czy domowe? Mowa o kręgowcach - 24.11.2021 r.

W zeszłym miesiącu poznawaliśmy bezkręgowce. Skoro mogą być BEZkręgowce, to chyba muszą istnieć również kręgowce… Wyobraźnia nie dawała nam spokoju. Na kolejne spotkanie z panem Romanem i jego zagrodowymi przyjaciółmi czekaliśmy z niecierpliwością. I oto przybył tym razem z przedstawicielami czterech gromad kręgowców. Wspólnie zastanawialiśmy się nad różnicami między płazami, gadami, ssakami i ptakami. Dowiedzieliśmy się również, że ryby – w przeciwieństwie do nas – nie lubią podróżować… Jak zawsze mogliśmy przyjrzeć się z bliska, pogłaskać i posłuchać. A papuga postanowiła nam się ukazać w całej pełni i wyfrunąwszy ze swej klatki, zrobiła kilka okrążeni nad naszymi głowami, budząc tym samym zachwyt zmieszany z delikatnym stresem.

Od robaka do ślimaka -21.10.2021

Pan Roman jest stałym bywalcem naszego przedszkola. Nigdy nie odwiedza nas sam. Zawsze zabiera ze sobą swoich przyjaciół ze świata zwierząt. Tym razem towarzyszyły mu m.in. ślimaki afrykańskie ze swoimi imponujących rozmiarów muszlami oraz patyczaki. Te ostatnie potrafiły tak się zakamuflować, że gdyby nie pan Roman, nie odróżnilibyśmy ich od zwykłego patyka. Z kolei świerszcze zagrały dla nas wyjątkowy koncert. Wiedzeni dziecięcą ciekawością zajrzeliśmy do wielkiego kartonu, z którego dobywało się cykanie, ale żadnych skrzypiec nie znaleźliśmy. Pan Roman wyjaśnił nam, że świerszcze grają, pocierając jednym skrzydłem o drugie. Ale chyba najbardziej zachwycił nas wij ze swoimi 180 nogami. Najzabawniej było, kiedy pan Roman sadzał go na naszych dłoniach – łaskotki wywoływały wśród nas gromki śmiech.

Rok szkolny 2020/2021

Kurczęta, kury, kaczki i króliki - 24.05.2021

Na naszym przedszkolnym podwórku znów pojawiły się prawdziwe zwierzęta. Pan Roman przywiózł ze sobą kaczki, kury, pisklaki i króliki. Wspólnie zastanawialiśmy się, co było pierwsze: jajko czy kura. Na własne oczy zobaczyliśmy, że jajka w zależności od gatunku różnią się od siebie wielkością. Sprawdziliśmy także, jak miękkie jest futerko królika oraz skąd się bierze mleko. A nawet udało nam się porozumieć z kaczką, która wystraszona biegała po naszej świeżo skoszonej trawie. Okazało się, ż straciła z oczu swoje rodzeństwo. Pięknie utorowaliśmy jej drogę, za co podziękowała nam wdzięcznym kwa, kwa.

Od robaka do ślimaka - 24.02.2021

Dżdżownice, wije, ślimaki afrykańskie, świerszcze, drewnojady i patyczaki zawitały do naszego przedszkola, by pomóc nam lepiej zrozumieć ich mały świat. Pewnie myślały, że absolutnie nic o nich nie wiemy… A tymczasem często podglądamy niektórych przedstawicieli bezkręgowców w naszym ogrodzie i już nieraz zastanawialiśmy się, czy dżdżownica ma łaskotki albo dlaczego ślimak to nieproszony gość. Patrząc na cieniutkie nóżki patyczaka, szybko daliśmy się przekonać, że ma stosunkowo łatwo łamliwe kończyny. Ale odetchnęliśmy z ulgą, gdy pan Roman powiedział, że złamane odrastają. Bardzo podobały nam się wije ze swoim twardym pancerzem z otworkami. Jak to możliwe, że kilkadziesiąt par odnóży zgodnie kroczy za jedną głową? Świat zwierząt jest jednak fascynujący!

Wszystko o osiołkach - 28.10.2020

Wiecie, czym różnią się koń, kuc i osioł? Bo my już wiemy! Dzięki panu Romanowi, który tym razem przyjechał do nas z osiołkiem. Mogliśmy go nie tylko obejrzeć, powąchać, ale także dotknąć i pojeździć na nim. Zabawa pierwsza klasa!

Zwierzęta gospodarskie -30.09.2020

Tego dnia w przedszkolnym ogrodzie pojawiły się… kaczki, kury, koza i króliki. Głodne, więc musieliśmy wykazać się niecodzienną odwagą i nakarmić zwierzęta. Z zaciekawieniem patrzyliśmy na sposób spożywania przez nie pokarmów. Teraz już wiemy, co znaczy zjeść szybko jak kaczka, jak odróżnić pana królika od pani królik czy dlaczego coś spływa po kimś jak po kaczce.