Warsztaty przyrodnicze

Zagroda Per - Zoo

Kurczęta, kury, kaczki i króliki - 24.05.2021

Na naszym przedszkolnym podwórku znów pojawiły się prawdziwe zwierzęta. Pan Roman przywiózł ze sobą kaczki, kury, pisklaki i króliki. Wspólnie zastanawialiśmy się, co było pierwsze: jajko czy kura. Na własne oczy zobaczyliśmy, że jajka w zależności od gatunku różnią się od siebie wielkością. Sprawdziliśmy także, jak miękkie jest futerko królika oraz skąd się bierze mleko. A nawet udało nam się porozumieć z kaczką, która wystraszona biegała po naszej świeżo skoszonej trawie. Okazało się, ż straciła z oczu swoje rodzeństwo. Pięknie utorowaliśmy jej drogę, za co podziękowała nam wdzięcznym kwa, kwa.

Od robaka do ślimaka - 24.02.2021

Dżdżownice, wije, ślimaki afrykańskie, świerszcze, drewnojady i patyczaki zawitały do naszego przedszkola, by pomóc nam lepiej zrozumieć ich mały świat. Pewnie myślały, że absolutnie nic o nich nie wiemy… A tymczasem często podglądamy niektórych przedstawicieli bezkręgowców w naszym ogrodzie i już nieraz zastanawialiśmy się, czy dżdżownica ma łaskotki albo dlaczego ślimak to nieproszony gość. Patrząc na cieniutkie nóżki patyczaka, szybko daliśmy się przekonać, że ma stosunkowo łatwo łamliwe kończyny. Ale odetchnęliśmy z ulgą, gdy pan Roman powiedział, że złamane odrastają. Bardzo podobały nam się wije ze swoim twardym pancerzem z otworkami. Jak to możliwe, że kilkadziesiąt par odnóży zgodnie kroczy za jedną głową? Świat zwierząt jest jednak fascynujący!

Wszystko o osiołkach - 28.10.2020

Wiecie, czym różnią się koń, kuc i osioł? Bo my już wiemy! Dzięki panu Romanowi, który tym razem przyjechał do nas z osiołkiem. Mogliśmy go nie tylko obejrzeć, powąchać, ale także dotknąć i pojeździć na nim. Zabawa pierwsza klasa!

Zwierzęta gospodarskie -30.09.2020

Tego dnia w przedszkolnym ogrodzie pojawiły się… kaczki, kury, koza i króliki. Głodne, więc musieliśmy wykazać się niecodzienną odwagą i nakarmić zwierzęta. Z zaciekawieniem patrzyliśmy na sposób spożywania przez nie pokarmów. Teraz już wiemy, co znaczy zjeść szybko jak kaczka, jak odróżnić pana królika od pani królik czy dlaczego coś spływa po kimś jak po kaczce.