Wydarzenia - spotkania

Rodzice dzieciom, uroczystości, goście  

Piknik Rodzinny, Teatr Rodziców - 23.06.2024

Wzorem lat ubiegłych spotkaliśmy się w przedszkolnym ogrodzie, by podsumować miniony rok i wspólnie świętować możliwość bycia razem. Modlitwa, zabawa, rozmowy oraz – jak każdego roku – występ amatorskiego teatru rodziców sprawiły, że poczuliśmy się wielką rodziną, którą łączą wspólne cele i wartości. Dziękujemy za pięknie spędzony czas!

Dzień Dziecka - "W krainie baśni tysiąca i jednej nocy", Agencja Prima - 03.06.2024

Każdego roku przed 1 czerwca wyczuwalny jest nastrój radosnego wyczekiwania. W tym roku świętowanie Dnia Dziecka rozciągnęło się w czasie, gdyż dopiero 3 czerwca spotkaliśmy się po kilkudniowej przerwie w naszym kochanym przedszkolu. Zabawy taneczne i liczne konkurencje wyciskały z nas ostatnie poty, ale nasz śmiech słychać było chyba w całym mieście. Odkurzanie słoniową trąbą, taniec brzucha z dzbanem na głowie, który co i rusz zsuwał nam się na oczy czy wyprawa po złoto latającym dywanem – w Dzień Dziecka nie ma zwycięzców i przegranych, choć uczciwie przyznać trzeba, że wszystkie konkurencje o włos wygrywały dziewczyny:)

Spotkanie z misjonarką - 17.05.2024

Kim jest misjonarz? Co znaczy, że każdy z nas jest misjonarzem? Na te i wiele innych pytań odpowiadała pani Marta, świecka misjonarka, która posługiwała m.in. w Peru i Meksyku. Dzięki jej opowieści podpartej zdjęciami i filmikami z dalekich krajów mogliśmy uświadomić sobie, jak bardzo nasze życie różni się od życia naszych rówieśników z Ameryki Południowej. I chociaż perspektywa spędzania nocy na hamaku wydaje się kusząca, a zabawa samodzielnie wykonanymi zabawkami czarująca, to jednak spotkanie z misjonarką uczy nade wszystko pokory i wdzięczności za wszystko, co otrzymaliśmy od dobrego Ojca.

Warsztaty biblijne z Jasiem Pociechą - "Spotkanie z Matką Bożą Królową Polski" - 06.05.2024

Maj to miesiąc rozpoczynający się w polskim Kościele katolickim świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. By zbliżyć się do Niej i żarliwie pokochać, trzeba Ją poznać. Stąd wielkie dzięki Jasiowi Pociesze za doprowadzenie nas przed oblicze naszej niebieskiej Mamy, by kontemplować Jej piękno.

Warsztaty biblijne z Jasiem Pociechą - "Misterium Paschalne ze świętym Franciszkiem" - 26.03.2024

U progu Świąt Wielkiej Nocy wraz ze św. Franciszkiem towarzyszyliśmy Panu Jezusowi w wydarzeniach związanych
z Jego męką, śmiercią na krzyżu i chwalebnym zmartwychwstaniem. Najpierw weszliśmy do Wieczernika, by unaocznić to, co działo się podczas Ostatniej Wieczerzy. Następnie odtworzyliśmy drogę, którą nasz Zbawiciel przeszedł tuż przed śmiercią na krzyżu. Na koniec staliśmy się świadkami Dobrej Nowiny. Misterium Paschalne wyrażone gestami pomogło nam pogłębić refleksję nad Tajemnicą naszej wiary
i jeszcze lepiej przygotować się do zbliżających się świąt.

 


Warsztaty - Długopisy 3D, gr. Motylki i Biedronki - 18.03.2024

Zajęcia z tatą Marianki, gr. Biedronki - 26.02.2024

Nabożeństwo środy popielcowej - 14.02.2024

Bal Karnawałowy - 13.02.2024

Ostatni dzień karnawału upłynął nam pod znakiem pierwszorzędnej zabawy, szaleństw na parkiecie i dobrego humoru. Przebrani w barwne stroje ulubionych bohaterów bajek i filmów oddawaliśmy się twórczym improwizacjom muzyczno-ruchowym. Przy dźwiękach największych przebojów prezentowanych przez zaproszonych artystów z Teatru Złoty Dukat, krążąc między balonami i serpentynami, czuliśmy szczęście dzieciństwa.

Kolęda przedszkolna - 9.01.2024

Spotkanie z Mikołajem - 7.12.2023

Tego dnia z zachwytem przyglądaliśmy się płatkom śniegu sypiącym się z nieba na ziemię, kiedy to naszym oczom ukazał się św. Mikołaj! Pukał nieśmiało w klasztorne okna i dopiero nasze okrzyki radości zwróciły wzrok świętego ku górze, gdzie zebraliśmy się całą społecznością przedszkolną. Nieco ociężale wspiął się po przedszkolnych schodach, by – jak to ma w zwyczaju – obdarowywać. Ze wzruszeniem wysłuchał także naszej piosenki i wiersza, który zupełnie z pamięci wyrecytowaliśmy wprost konkursowo. Były uściski, upominki dla Mikołaja, spóźnione listy, gesty wdzięczności i pamiątkowe zdjęcia. Święty Mikołaju, dziękujemy, że pamiętałeś o nas również w tym roku!

Cała Polska czyta dzieciom

Od lat jako placówka bierzemy aktywnie udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Czytamy dzieciom my - pracownicy, czytają dzieci same sobie (jak kto potrafi), czytają też rodzice - i to nie tylko w zaciszu domowym, ale również w rozgardiaszu przedszkolnym. Z całego serca dziękujemy Mamie Szymonka z grupy Biedronek, rodzicom dzieci z grupy Pszczółek, którzy odwiedzali nas w różnym czasie z nie byle jakimi lekturami! Było zabawnie i całkiem poważnie. Było skupienie, ale był też znany nam wszystkim bardzo dobrze dziecięcy niepokój, który nie pozwala spokojnie czekać na swoją kolej, lecz każe pytać i domagać się odpowiedzi tu i teraz. Kochani Rodzice - byliście dzielni! Dziękujemy za pasje, z jaką opowiadaliście historie zamknięte w książkach:-)

Zajęcia z Borsukiem - policyjną
maskotką, gr. Motylki
i Biedronki - 29.11.2023

Mobilne Planetarium, film pt. „Sekrety wszechświata” -  28.11.2023

Przynajmniej raz w życiu oderwać się od Ziemi, by wzlecieć do gwiazd! Kiedy, jak nie w Roku Kopernika?! Zamknięci w ogromnym namiocie przez chwilę rzeczywiście mogliśmy poczuć kosmiczny klimat i z bliska przyjrzeć się Układowi Słonecznemu. Dowiedzieliśmy się m.in., czym są Skaliste Karły i Gazowe Olbrzymy oraz że Słońce nie jest planetą, lecz gwiazdą, która żywi i podtrzymuje życie na Ziemi.

Spotkanie z tatą Poldka, 27.11.2023

W tygodniu poprzedzającym spodziewaną jak co roku wizytę św. Mikołaja prowadzimy rozmowy na temat korespondencji, kwestii absolutnie kluczowej w tej sytuacji. Jak to się dzieje, że napisany przez nas list trafia we właściwe ręce? Na czym polega sekret poczty? I dlaczego w logo Poczty Polskiej widnieje trąbka? Na jedno z rodzących się w naszych głowach pytań starał się odpowiedzieć tata Poldka, a po godzinach ojcowania – trębacz. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jakich sytuacjach przydaje się trąbka i dlaczego właśnie ona stała się symbolem poczty. Jak na doskonale zorganizowaną grupę przedszkolną przystało zupełnie spontanicznie, ale jakże skutecznie zorganizowaliśmy przemarsz wojskowy, który niepostrzeżenie zamienił się w kobierzec ślubny. Teraz już dobrze wiemy, jak zmieniać krok marszowy w zależności od dźwięków dobywających się z trąbki. Wie to pewno również św. Mikołaj, gdy posłaniec z dziecięcą korespondencją zbliża się do jego miejsca pobytu – zależnie od czasu, jaki dzieli św. Mikołaja od świąt, przyspiesza bądź kroczy dostojnie, doglądając postępów w realizacji zamówień. Tato Poldzia – DZIĘKUJEMY!

Szkoła do hymnu - 10.11.2023

We wspólnocie przedszkolnej uczciliśmy dzisiaj narodowe święto niepodległości - 11 listopada. Zebraliśmy się wspólnie, aby o godz. 11.11 uroczyście odśpiewać hymn narodowy. Dzieci pięknie zaśpiewały wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, a gr. Motylków zaprezentowała kilka utworów z programu patriotycznego, który przygotowywali dla swoich rodziców.

Bal Wszystkich Świętych - 24.10.2023

Wszyscy święci balują w Niebie… Święci różnych epok i stanów, duzi i całkiem mali, aniołowie i archaniołowie Pańscy – na pierwszy w naszym przedszkolu Bal Wszystkich Świętych licznie stawili się mieszkańcy Niebios, by wspólnie z nami głosić wszem i wobec, że świętym MOŻE i POWINIEN stać się każdy z nas, że świętość jest na wyciągnięcie ręki.

Zajęcia z mamą Olka, gr. Biedronki - 16.10.2023

Październikowe dni wcale nie muszą być ponure. Wystarczy pomysł, by promienny uśmiech naszych milusińskich rozświetlił jesienną aurę. Oto dziś dzieci z grupy Biedronek samodzielnie (no może przy niewielkiej pomocy trzech par rąk) wykonały absolutnie niepowtarzalne BADZIKI:-) Pomysł i realizacja - mama Olusia, której z serca dziękujemy!!! Poniżej zdjęcia obrazujące proces twórczy i efekt końcowy - zachwycający!Milion dzieci modli się na różańcu - 18.10.2023

Nasze przedszkolaki, jak co roku brały udział w Kampanii modlitewnej "Milion dzieci modli się na różańcu". Łącząc się duchowo z dziećmi na całym świecie modliliśmy się wspólnie o pokój dla świata. Wierzymy, że Maryja wysłucha naszych modlitw i przyjdzie nam wszystkim z pomocą.

Pasowanie na przedszkolaka - 6.10.2023

Każdemu nowemu dziecku przekraczającemu po raz pierwszy mury przedszkola jawi się ono jako przestrzeń wroga, bo nieznana. Dlatego codziennie pomagamy naszym najmłodszym podopiecznym oswoić ten nowy teren, tak by po miesiącu mogły już wesoło zanucić Jestem sobie przedszkolaczek… Rok przedszkolny ma swój rytm zgodny z rytmem pór roku i przypisanymi do nich świętami. Aktorzy Teatru pod Orzełkiem pomogli naszym najmłodszym umieścić na przedszkolnym kalendarzu takie ludowe obrzędy jak dożynki czy topienie Marzanny. Dzieci poznały też tajemnice tradycyjnej polskiej lalki-kukły. Mogły również zatańczyć z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. Na koniec wszyscy nasi nowi koledzy i koleżanki złożyli uroczyste przyrzeczenie bycia dzielnym przedszkolakiem.

Piknik integracyjny - Dożynki na wesoło - 24.09.2023

W tym roku nasz piknik odbył się w Markach, przeżywaliśmy go wspólnie z tamtejszą społecznością przedszkolno-szkolną. Był to dzień wielkiej radości, dziękowania Panu Bogu za jego dary i świętowania rodzinnej i małżeńskiej miłości - Dożynki 2023!
Podczas Mszy Św. wszystkie małżeństwa odnowiły swoje przysięgi małżeńskie. Honorowi goście wręczyli rodzinom nagrody w konkursie na Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy. Nikt nie wyszedł z pustymi rękami! Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez aktorów teatru Złoty Dukat. Nie zabrakło nawet naszego narodowego tańca Poloneza. Oprócz zabawy można było wykonać własnymi rękami kwiecisty wianek na głowę czy też upleść wiklinowy koszyczek. Oczywiście nie zabrakło czasu na relaks na kocykach, pokosztowanie pysznych tradycyjnych potraw czy też upieczenia kiełbaski na ognisku.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Filii Dei

ROK SZKOLNY 2022/2023

Dzień Dziecka - 1.06.2023

Dzień Dziecka jest jednym z najradośniejszych dni w życiu każdego przedszkolaka. Nic więc dziwnego, że także nasi podopieczni wyglądali go z wypiekami na twarzach. A kiedy nadszedł, od rana w powietrzu czuć było ekscytację. Zaczęliśmy od zabaw muzyczno-tanecznych z siostrą Lidzią. Następnie poszukiwaliśmy słodkich skarbów ukrytych w przedszkolnym ogrodzie. Nie mogło zabraknąć też szaleństw wśród baniek mydlanych, wyścigów w długi tunelu, zabaw plastyczno-technicznych czy sportowych z panem Wojtkiem. Widząc szerokie uśmiechy na twarzach naszych milusińskich, wierzymy, że ten wyjątkowy dzień będzie przez nich długo wspominany.

Spotkanie z Tatą Tadzika, pasjonatem pszczół - 22.05.2023

Dlaczego pszczoły tańczą? Ile kwiatów muszą odwiedzić, aby zebrać kropelkę miodu? Jak długo żyją? Czego uczą się w pszczelim przedszkolu? Czym się żywią? Czego nie lubią? I wreszcie jak powstaje miód? Na te i wiele innych pytań w słoneczne poniedziałkowe przedpołudnie odpowiedzi udzielał nam tata Tadzia. Tego dnia oprócz Tadzia przywiózł do naszego przedszkola najprawdziwsze pod słońcem pszczoły! Mogliśmy zobaczyć i przymierzyć strój pszczelarza oraz dokładnie obejrzeć przybory, których używa w codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Spotkanie zakończyliśmy degustacją miodu – był to doprawdy najsłodszy początek dnia przedszkolnego, jaki pamiętamy!

Spotkanie z lekarką, Mamą Poldka - 15.05.2023

W majowy poniedziałek grupę Biedronek odwiedził gość specjalny – pani doktor. W ramach „domowej” wizyty lekarskiej każdy z nas mógł sprawdzić tę część ciała, która akurat tego dnia zdawała mu się wymagać pilnej kontroli: oko, gardło czy serce. Przypomnieliśmy sobie zalecenia zdrowego żywienia, które jakiś czas temu z piramidy przeniosły się na talerz, oraz zasady prawidłowego mycia rąk. Aby było nam łatwiej je zapamiętać, recytowaliśmy wierszyk, jednocześnie myjąc ręce specjalną antybakteryjną pianką. Mamie Poldzia dziękujemy za przybliżenie nam obowiązków lekarza oraz cenną lekcję wiedzy dotyczącej zachowań prozdrowotnych!

Rodzice dzieciom: włączenie się do akcji Cała Polska czyta dzieciom - 5.05.2023

...

Liturgia Środy Popielcowej - 22.02.2023

Wypowiadane przez kapłana słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz"  oraz "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" skłaniają do refleksji wielkopostnej. Chcemy owocnie przeżyć ten czas... stąd wspólną modlitwą w kaplicy, pod przewodnictwem o. Pawła, franciszkanina powierzyliśmy Bogu naszą drogę życia.

Policja z wizytą u Motylków - 19.01.2023

Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Dzieci utrwaliły numery alarmowe, uczyły się właściwego zachowania - postępowania podczas sytuacji zagrażających życiu. Wiedzą, że numerów alarmowych używamy tylko w sytuacjach: zagrożenia życia i zdrowia, wypadku, pożaru. Dzieci dowiedziały się również, jak ważna jest znajomość własnego adresu zamieszkania, czy też numeru telefonu do jednego z rodziców. Ważnym aspektem spotkania było to, aby przedszkolaki zrozumiały, że policjant to ktoś kto bardzo lubi dzieci i do kogo zawsze mogą zwrócić się o pomoc. Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji dotyczących bezpieczeństwa w domu, przedszkolu i na drodze. Brały aktywny udział w spotkaniu, które było usystematyzowaniem wiedzy posiadanej przez dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki. Przedszkolaki w ramach podziękowania wręczyły gościom ceramiczne choinki i zaśpiewały piosnkę. To było fantastyczne spotkanie. Serdecznie dziękujemy Tacie Uli za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania w naszym przedszkolu:)

Ahoj przygodo! - 16.01.2023

Na kilka karnawałowych chwil nasze przedszkole przemieniło się w tropikalną wyspę. Na Żelazną z odległego Pacyfiku, a może z Morza Śródziemnego… przybyli najprawdziwsi piraci. Na szczęście wyłącznie z pokojowymi zamiarami… Po miesiącach żeglugi zapragnęli się zabawić. A że karnawał u nas trwa w najlepsze, propozycję wspólnej zabawy przyjęliśmy z aprobatą. Na wstępie kapitan jasno określił regulamin pokładowy, a my zapewniliśmy, że będziemy go przestrzegać. Później nadszedł czas radosnych tańców, wiwatów czy przeciągania liny. Udało nam się także wspólnie złowić dwie ogromne ośmiornice! Wbrew szeroko rozpowszechnionej legendzie, obyło się bez walki przy podziale łupu. Każdy z uczestników balu zadowolił się wyśmienitą muzyką, przepiękną scenografią i doborowym towarzystwem.

Kolęda przedszkolna - 9.01.2023

Tradycyjnie u progu nowego roku przybył do nas ksiądz po kolędzie. Pomodlił się z nami i za nas, pobłogosławił całą społeczność przedszkolną oraz wszystkie nasze sale. A my towarzyszyliśmy mu śpiewem kolęd. Na znak naszej przynależności do Chrystusa ksiądz pokropił nas obficie wodą święconą, a na pamiątkę wizyty duszpasterskiej przekazał każdemu pamiątkowy obrazek.

Spotkanie opłatkowe - 21.12.2022

Wierzymy, że nie jesteśmy grupą przypadkowych osób, ale każdego dnia tworzymy społeczność, której jednostki łączą więzi. Dlatego co roku spotykamy się przy odświętnie przystrojonym stole, by wspólnie zgłębiać tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, dzielić się opłatkiem, składać sobie życzenia, poznawać świąteczne smaki i kolędować. By cieszyć się swoją obecnością… Także w bieżącym roku nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Podobnie jak w rodzinnym domu zaczęliśmy od Słowa Bożego i łamania chleba biblijnego, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Następnie w poszczególnych salach jedliśmy przygotowane z sercem potrawy wigilijne, poznawaliśmy zwyczaje świąteczne i radośnie kolędowaliśmy. Mamy nadzieję, że okołoświąteczny nastrój udało się nam zanieść do naszych rodzin…

Spotkanie z Mikołajem - 9.12.2022

I oto wreszcie przybył najbardziej wyczekiwany przez dzieci na całym świecie gość – św. Mikołaj. Odświętnie ubrani powitaliśmy go śpiewem i tańcem. Święty przypomniał nam o przeżywanym obecnie okresie wielkiego wyczekiwania na przyjście Pana Jezusa i o tym, co stanowi sedno świąt Bożego Narodzenia. Był również czas na wspólną zabawę, której towarzyszył roześmiany Elf. Spotkanie uświetniły życzenia, a zwieńczyły przekazane wprost z rąk św. Mikołaja prezenty.

Święty Mikołaju, za Twoje wielkie serce i niezawodną pamięć o małych i dużych DZIĘKUJEMY:)

Spotkanie z wolontariuszką misyjną - 26.10.2022

Święty dziś Jan Paweł II mówił, że na mocy sakramentu chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami. Dlatego w Tygodniu Misyjnym, kiedy to wzrok chrześcijan skupia się na aktywności ewangelizacyjnej ludzi Kościoła rozsianych po świecie, spotkaliśmy się z panią Renatą. Chcieliśmy dowiedzieć się, co dziś oznacza być misjonarzem. Pani Renata podzieliła się z nami doświadczeniem bycia świadkiem Chrystusa wśród mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej. Bardzo zaciekawiła nas opowieść o różnicach między tamtejszymi dziećmi a nami. Trudno sobie wyobrazić, że podstawą codziennej diety jest tam maniok, podczas gdy nasze talerze uginają się od wielobarwnych potraw. Misjonarka nauczyła nas piosenki Ram, sam, sam, która bardzo nam się spodobała jako element integrujący dzieci z całego świata.

Zajęcia z ratownikiem medycznym - 13.10.2022

Spotkanie z drugim człowiekiem zawsze jest ważne. To jednak należy zaliczyć do bardzo ważnych. Pan Marcin na co dzień pracuje w tzw. zespole wyjazdowym ratownictwa medycznego i ratuje ludzi. Zrobił na nas piorunujące pierwsze wrażenie, bo przyjechał do przedszkola w stroju roboczym. Najpierw opowiedział, na czym polega jego praca i czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Potem zdradził nam świetny sposób na zapamiętanie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. Na koniec mogliśmy przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, począwszy od zgłoszenia wypadku, poprzez sprawdzenie przytomności osoby poszkodowanej, aż po realną pomoc do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Teraz już wiemy, dlaczego tak ważna jest znajomość cyferek i adresu zamieszkania.

Pasowanie na przedszkolaka -  10.10.2022

Przedszkolaczek to jest zuch, zuch nie byle jaki – śpiewały przejęte trzylatki. Co się dziwić – w końcu to ich pierwsze w życiu ślubowanie. Uroczyście przed zgromadzoną społecznością zobowiązały się przestrzegać zasad wpisanych w kodeks przedszkolaka. Uroczystość pasowania zakończyła wspólna zabawa – tańce i łapanie mydlanych baniek. Uśmiechy nie schodziły z ust naszych podopiecznych. Wreszcie wszyscy jesteśmy legalnymi przedszkolakami!

Piknik integracyjny -  2.10.2022 r.

Piknik integracyjny to doskonała okazja do poznania nowych członków naszej wspólnoty przedszkolnej, zacieśniania więzi między starymi znajomymi, barwnych rozmów, twórczych zabaw, dzielenia się efektami domowej działalności kulinarnej i wspólnej modlitwy. Mimo że pogoda tego dnia była dość kapryśna, czas spędzony w gronie rodzinnym uważamy za niezwykle udany. Żeby nie było nam zimno, tańczyliśmy, raczyliśmy się zupą s. Bożenki i gorącą herbatą. Żeby nie było nam głodno, dzieliliśmy się bogactwem wspólnie przygotowanego stołu. A o siły do bycia najlepszą wersją samych siebie w codzienności prosiliśmy dobrego Boga podczas Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Łukasz.

Spotkanie ze stomatologiem - 20.09.2022, gr. Biedronki

W tygodniu, w którym zastanawiamy się, jak dbać o siebie i innych, do naszego przedszkola zawitała dentystka. Pani Ania swoim czarującym uśmiechem przekonała nas, jak ważna jest profilaktyka dbałości o higienę zębów i jamy ustnej. Najpierw podjęliśmy próbę policzenia naszych zębów. To skłoniło nas do postawienia pytania, ile mają ich dorośli i do zastanowienia się, co robić, aby pozostały na swoich miejscach jak najdłużej. Następnie wspólnie ustaliliśmy, które produkty są zdrowe dla zębów, a które im szkodzą. Jako że tego dnia mieliśmy w grupie jubilata, nie mogliśmy odmówić sobie słodkości. Cukierkowa przekąska okazała się doskonałym pretekstem do wizyty w łazience i umycia oblepionych czekoladą zębów pod okiem profesjonalisty. Nie każdy zrobił to od razu dobrze… Najważniejsze, że po dzisiejszym spotkaniu wiemy, jak myć zęby, by uniknąć niepotrzebnego bólu. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom ze wskazówkami od Pani Ani. Również my w dowód wdzięczności wręczyliśmy naszemu gościowi dyplom uznania.

Rok szkolny 2021/2022

Piknik na zakończenie roku - 26.06.2022

Koniec roku przedszkolnego jest zawsze doskonałą okazją dla przedszkolnych rodzin do spotkania na świeżym powietrzu, zacieśniania więzi, dzielenia się wspomnieniami z minionych miesięcy i snucia wakacyjnych planów. Tak było i tym razem, zwłaszcza że pogoda dopisała nad wyraz i mogliśmy w pełni delektować się letnią aurą. Udział w zabawach integracyjnych i konkursach pod okiem Teatru pod Orzełkiem okazał się wspaniałym relaksem dla dużych i małych. Podczas Eucharystii dziękowaliśmy  dobremu Bogu za miniony rok.

Spotkanie z lekarzem, Tatą Lenki - 7.06.2022

We wtorkowy poranek dzieci z grupy Pszczółki miały przyjemność gościć Pana doktora - Tatę Lenki. Pan doktor w bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy, o tym jak należy troszczyć się i dbać o swoje zdrowie. Pan doktor zaprezentował akcesoria, którymi posługuje się w swojej pracy. Dzieci zobaczyły też jak bandażuje się chorą rękę, miały okazję posłuchać bicia swojego serca z wykorzystaniem stetoskopu   Niezwykle ciekawym punktem spotkania była możliwość uczestniczenia w operacji małego pacjenta.   Za bardzo ciekawe zajęcia oraz poświęcony czas serdecznie dziękujemy:)

Dzień Dziecka 2022

Czy można w kilkadziesiąt minut zmienić się nie do poznania, a nawet objechać świat dokoła? W świecie dziecka wszystko jest możliwe! W tym roku Międzynarodowy Dzień Dziecka na Żelaznej trwał aż dwa dni, co niezwykle uradowało naszych milusińskich. Wreszcie mogli bezkarnie brudzić się farbą, tańczyć według własnej choreografii, moczyć w kąpieli z baniek mydlanych czy zmienić kolor ogrodowych chodników. Było barwnie i wesoło, czyli tak jak w świecie dziecka być powinno.

Spotkanie z policjantami i maskotką Borsukiem - 9.05.2022

Na to spotkanie czekaliśmy z niecierpliwością. W kwietniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie ze strażnikiem miejskim, a teraz mieliśmy spojrzeć na ten temat oczami policjanta. Najpierw szukaliśmy różnic w umundurowaniu i wyposażeniu funkcjonariuszy obu służb. Następnie przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w czasie pokonywania drogi do i z przedszkola, podczas wycieczek i zabaw w pobliżu drogi czy właściwego korzystania z telefonów alarmowych.
Serdecznie dziękujemy Tacie Uli za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania w naszym przedszkolu:)

Spotkanie ze strażnikiem miejskim - 19.04.2022

Jako że podróże małe i duże nie są nam obce, nad wyraz istotne są dla nas kwestie bezpieczeństwa. W tym celu zaprosiliśmy do naszego przedszkola przedstawiciela Straży Miejskiej, który przybliżył nam temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także uwrażliwił na obowiązek ich przestrzegania. Wyjaśnił nam, jaka jest różnica między strażnikiem miejskim a policjantem, opowiedział, na czym polega jego praca, omówił elementy swojego munduru i wskazał, w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Miejską.

Msza Święta w Niedzielę Palmową - 10.04.2022

Najważniejszy tydzień w roku liturgicznym to Wielki Tydzień. Stąd nieoceniona jest wspólnotowa modlitwa o dobre jego przeżycie. Wczesnym popołudniem spotkaliśmy w przedszkolnej kaplicy, by uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, którą poprzedziła procesja z własnoręcznie wykonanymi palmami. W gronie modlących się znaleźli się również absolwenci naszego przedszkola, co napawało nas dumą i radością. Jezu, pomóż nam dobrze przeżyć Triduum Paschalne i doznać pełni radości z Twojego zmartwychwstania!

Msza Św. w Środę Popielcową - 2.03.2022

Tradycją lat ubiegłych rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu wspólną Mszą Świętą. W związku z trwającą wojną w Ukrainie zjednoczyliśmy się na modlitwie w intencji pokoju. Chcieliśmy w ten sposób odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka i diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiedzieć orężem Boga. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny!

Bal - Karnawał w Rio - 23.02.2022

Jak karnawał, to tylko w Rio! Żywiołowa muzyka, która pobudziła do tańca nawet najbardziej zasiedziałe przedszkolaki, przeniosła nas na piaszczyste plaże. Solo, w parach i wężykach sunęliśmy po parkiecie w rytmie gorącej jak brazylijskie słońce samby. Wiele przebojów znaliśmy na pamięć, więc śpiewaliśmy głośno, jakby marząc o tym, by usłyszano nas na Copacabanie. Prowadzących zaś aktorów z Teatru Złoty Dukat zachwyciliśmy nie tylko swoimi umiejętnościami tanecznymi czy wokalnymi, lecz także wielobarwnymi strojami.

Wizyta Pszczółek w Muzeum Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - 19.01.2022

W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego z racji Jego 200. urodzin Starszaki odwiedziły muzeum poświęcone patronowi naszego przedszkola. Za sprawą ciekawych rozwiązań multimedialnych mogły, bawiąc się, bliżej poznać postać świętego kapłana, który zerka na nie każdego dnia ze ściennych portretów.

Poświęcenie przedszkola - 11.01.2022

Jak co roku z wizytą duszpasterską przybył do naszego przedszkola ks. Paweł. Chłopcy z najstarszej grupy asystowali kapłanowi, podając trybularz, kropidło i kociołek. Podczas gdy wokół unosił się zapach palonego kadzidła, z radością i dziecięcym zapałem kolędowaliśmy, dziękując Bogu za Jezusa. Ksiądz pobłogosławił wszystkie dzieci, personel i przedszkolne pomieszczenia, aby nam się w nich dobrze i zgodnie pracowało.

Kolędowanie z siostrami nowicjuszkami - 28.12.2021

W Święto Młodzianków przedszkolaki  kolędowały  z siostrami nowicjuszkami. Radosnym, śpiewnym  krokiem przeszliśmy klasztornymi korytarzami do Bożonarodzeniowej szopki, by oddać cześć i chwałę Bogu.
Dziękujemy Siostrom za miłe odwiedziny w naszym przedszkolu i wspólny śpiew kolęd.

Spotkanie opłatkowe - 22.12.2021

Na co dzień tworzymy wspólnotę przedszkolną. Nic więc dziwnego, że świętowanie we wspólnotach rodzinnych poprzedziliśmy świętowaniem we własnym gronie. By przybliżyć, a niektórym przypomnieć rytuał wigilijny, odczytaliśmy fragment Pisma Świętego, wspólnie się pomodliliśmy, a wreszcie podzieliliśmy opłatkiem. Dalej było tak jak w domu: zasiedliśmy przy pięknie przystrojonych stołach, by celebrować radość z bycia razem. Siostra Bożenka i Pani Halinka zadbały o to, by smak potraw wprowadził nas już w klimat świąt Bożego Narodzenia.

Wizyta Nuncjusza Apostolskiego, 8.12.2021 r.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Jego Ekscelencja abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, złożył wizytę w naszym przedszkolu. Z radością i uwagą wysłuchał śpiewów dzieci, zainicjował wspólną modlitwę, ofiarował słodkości i udzieli apostolskiego błogosławieństwa.

Spotkanie z Mikołajem - 6.12.2021
"Na góralską nutę"

Oto nastał wreszcie 6 grudnia, od rana więc z niecierpliwością czekaliśmy na Mikołaja. Jak nigdy staraliśmy się być tak cichutko, żeby móc usłyszeć choćby szelest jego płaszcza, gdy zakrada się przez dach do naszego przedszkola. Potem wspięliśmy się po schodach na salę gimnastyczną, bo stamtąd przecież lepiej widać kominy. I co? I znów nas zaskoczył! Bo kiedy staliśmy z nosami przyklejonymi do okien, wszedł sobie jakby nigdy nic… drzwiami. Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie twarzą w twarz z Mikołajem. Przyglądaliśmy mu się bacznie. On nam zresztą też. Chciał sprawdzić, czy prezenty, które przywiózł ze sobą, trafią w ręce GRZECZNYCH dzieci. A ponieważ doskonale wiemy, jak należy się zachowywać, kiedy zawita do nas gość z daleka, podjęliśmy go śpiewem, tańcem i szerokimi uśmiechami, czym zaskarbiliśmy sobie jego sympatię. Na koniec każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Święty nie zapomniał również o pracownikach przedszkola.

Święty Mikołaju, za Twoje wielkie serce i niezawodną pamięć o małych i dużych DZIĘKUJEMY!


Spotkanie z misjonarzem - 26.10.2021

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Misyjnego odbywały się pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Jakże cudownie było spotkać człowieka, który nie tylko przez lata posługiwał na misjach w Rwandzie, lecz także zapragnął podzielić się z nami osobistym świadectwem o boskości Syna Bożego. Ojciec Tadeusz, pallotyn, przywiózł ze sobą przeróżne rekwizyty, dzięki którym łatwiej nam było wyobrazić sobie ten odległy zakątek świata, będący przez wiele lat JEGO światem. Nasz gość barwnie opowiadał o codziennym życiu tamtejszych ludzi, ich kulturze, zwyczajach. Nauczył nas słów, którymi witają się miejscowi: URUKUNDO – ITEKA. Przez chwilę poczuliśmy się jak uczestnicy tańca plemiennego, kiedy jeden z naszych kolegów założył strój i dzwonki na kostki nóg oraz wziął do ręki dzidę i instruowany przez ojca zaczął tańczyć. Podziwialiśmy piękne wytwory pracy rąk tubylców – zarówno rzeźby, jak i obrazki z liści bananowca. Zrozumieliśmy też, że codzienny, obfity posiłek nie jest czymś oczywistym – dzieci w Afryce jedzą tylko jeden dziennie, a ich głównym pożywieniem jest kaszka z manioku. Przy zapalonych pięciu kolorowych świecach, oznaczających pięć kontynentów, pomodliliśmy się o pokój na świecie. Ojciec poprosił nas o modlitwę za dzieci z krajów misyjnych – abyśmy mogli spełnić jego prośbę, podarował nam kolorowe różańce.

Pasowanie na przedszkolaka - 11.11.2021

To był wielki dzień dla wszystkich pierwszoroczniaków. Słyszały o nim od miesiąca, ale zupełnie nie wiedziały, czego mają się spodziewać. Dlatego już od rana w przedszkolu unosiła się aura tajemniczości. Tuż po śniadaniu wszystkie Maluchy dziarskim krokiem wkroczyły na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną, by – jak się okazało – wzorowo przejść test na przedszkolaka. Zabawy w kole i w pociągu, tańce, rzuty do celu czy cierpliwe czekanie na swoją kolej to od kilku tygodni ich codzienność. Podczas spotkania z aktorami Teatru pod Orzełkiem dały dowód tego, że są już prawdziwymi przedszkolakami, które coraz lepiej rozumieją zasady funkcjonowania w grupie. Na zakończenie każde dziecko zostało pasowane zaczarowanym ołówkiem i otrzymało pamiątkowy dyplom.

Piknik rodzinny - 19.09.2021

Niesprzyjająca aura nie była w stanie zniweczyć naszych planów. Bardzo chcieliśmy zwyczajem lat ubiegłych wspólnie się modlić i bawić. Spotkanie rozpoczęliśmy udziałem we Mszy Świętej. Zaś zabawy taneczne i sportowe pod okiem s. Lidzi i p. Wojtka, które miały rozegrać się w dalszej części dnia, poprzedziliśmy słuszną strawą. Stoły uginały się pod naporem domowych wypieków i przekąsek. Chłód dawał się we znaki, ale nie dawały się mu dzielne przedszkolaki. Biegały, skakały, tańczyły… Aby tradycji stało się zadość, biesiada zza stołów przeniosła się wokół ogniska, przy którym upiekliśmy kiełbaski.

Święto Patrona - 17.09.2021

"Święty Zygmuncie Patronie nasz, Ty każde dziecko z przedszkola znasz.  Gdy żyłeś na ziemi troszczyłeś się stale o dzieci i mamy, o pracę dla taty, opiekuj się nami też. Rozmawiasz wciąż z Bogiem o dzieciach z Biedronek,  z Motylków i Pszczółek, o paniach i siostrach - i moje serce znasz"
Tak w dniu Patrona Przedszkola  radośnie rozbrzmiewała modlitwa przedszkolaków.

Wigilia przedszkolna - 22.12.2020

Święta tuż, tuż... w przedszkolu w każdym zakątku widać, słychać i nawet czuć, że nadchodzą:) Kulminacyjnym wydarzeniem było wtorkowe spotkanie przy wigilijnym stole. Dzieci odświętnie ubrane zebrały się w swoich salach w kręgu aby wysłuchać fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Dzieciątka Jezus. Później biały opłatek trafił do każdych rąk i tak szczerze i otwarcie, jak to dzieci tylko potrafią, popłynęły życzenia, które wzruszały obecnych na spotkaniu dorosłych. Teraz czas zasiąść przy odświętnie przyszykowanym stole... W każdej grupie rozbrzmiewał radosny śpiew kolęd. Miło spędziliśmy ten wyjątkowy czas w naszych dużych rodzinach Motylków, Pszczółek i Biedronek.