Spotkania z teatrem

Teatr Eden, Teatr pod Orzełkiem, Teatr Złoty Dukat

Sprzątanie lasu - 17.11.2021

Świadomość na temat ekologii jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. Czy możemy zrobić coś, aby świat, w którym żyjemy, był i pozostał piękny? Wspólnie z Puchaczem, Zajączkiem i Leśniczym zastanowiliśmy się, co jest ważne dla zdrowego funkcjonowania lasu i jego mieszkańców. Dyskusję wywołała bezrefleksyjna turystka Agatka, która wędrując po lesie, pozostawiła w nim mnóstwo śmieci. Na szczęście zrozumiała swój błąd i postanowiła go błyskawicznie naprawić. W tej opowieści nie mogło zabraknąć Pana Strażaka, który przypomniał nam zasady bezpieczeństwa w lesie i zwrócił uwagę na właściwe zachowanie w czasie pożaru, o który wśród drzew nietrudno.

Historia o talentach - 6.10.2021

Każdy człowiek otrzymał od Pana Boga jakiś talent. Niektórzy nawet więcej niż jeden… Okazuje się, że nasze przedszkolaki są bardzo świadome dobrodziejstw, jakimi zostały obdarzone w dziele stworzenia. Ochoczo mówiły o swoich odkrytych już talentach. Historia króla, który na czas nieobecności w królestwie powierza swoim sługom drogocenne złoto celem pomnożenia go, miała pomóc nam zrozumieć, że talenty wymagają od nas nakładu pracy i zaangażowania, a każdy dzień jest istotny w sumiennym wykonywaniu obowiązków.

Czarne Białe - 27.09.2021

Wspólnie z Poetą Panem Czarnym i Malarką Panią Białą stworzyliśmy książkę o czarno-białym miasteczku. Za sprawą klasyki poezji dziecięcej mogliśmy poznać perypetie jego mieszkańców: Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki Kłamczuchy, Białego Kruka czy Rodziny Tralalińskich. Podnosząc zaś wzrok znad książki, obserwowaliśmy czarno-białe zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości.

Rok szkolny 2020/2021

Chatka chałupeńka - 16.06.2021

Kwestia życia w przyjaźni pod jednym dachem mimo różnic temperamentów czy zainteresowań jest nam bardzo bliska. Ileż to razy musimy się z nią mierzyć w naszej przedszkolnej rzeczywistości, by niezgoda i złość nie wzięły góry nad radością z życia wśród różnorodności. Dobrze nam znani aktorzy Teatru Złoty Dukat pokazali nam, jak pomagać sobie w trudnych sytuacjach i co robić w obliczu niebezpieczeństw.

Kukła z wiejskiego podwórka - 19.05.2021

Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z przedszkolakami wyruszył na wieś do Kukiełkowa. Jak to mówią, podróże kształcą. Nasza też była wielce kształcąca. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje teatr kukiełkowy i poznaliśmy niektóre obrzędy ludowe, m.in. noc sobótkową, dożynki czy topienie Marzanny. Wspólnie z kukłami wystąpiliśmy w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, niczym mała Dorotka wędrująca do Krainy Oz spotykaliśmy Stracha na Wróble i zatańczyliśmy z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. Dzięki aktorom poczuliśmy, że wiosna – choć w tym roku wyjątkowo niezdecydowana – jednak czai się tuż za rogiem.

Arka Noego - 21.04.2021

Historia starotestamentalnego Noego i jego arki jest naszym przedszkolakom doskonale znana. Stąd zaangażowanie dzieci w budowę ogromnego statku, zaplanowanie podróży czy opiekę nad zwierzętami było dla nich czymś zupełnie naturalnym. Przedszkolaki bez problemu odróżniały postawy godne naśladowania, takie jak pomoc drugiemu, od tych niewłaściwych. A widząc, z jakim trudem wiąże się wzniesienie wielkiej budowli, uświadomiły sobie także wartość pracy.
Bajkowe przygody dwóch Michałów - 24.03.2021

Tuwimowy wierszyk o dwóch tańcujących Michałach znamy bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że dużemu i małemu znudziło się w końcu nieustanne gonienie i uciekanie… Postanowili odwiedzić tradycyjne bajki i wszczepić w nie nieco ducha współczesnych czasów. I tak babci za sprawą przebiegłości Czerwonego Kapturka (do złudzenia przypominającego krakowskiego szewca Skubę) udało się uniknąć pożarcia przez wilka, a sztuczki Baby Jagi okazały się zupełnie nieskuteczne i odrażająca wiedźma zmuszona była obejść się smakiem. Choć chwilami emocje sięgały zenitu, mieliśmy w pamięci, że każda bajka kończy się dobrze. Także ta, w której pojawiają się niespodziewani goście.

Najpiękniejszy prezent - 17.02.2021

Wszystkie dzieci uwielbiają otrzymywać prezenty. Jednak żaden, nawet najbardziej wymarzony podarunek nie zastąpi miłości i bliskości rodzicielskiej. Mały Piotruś ma jedno życzenie urodzinowe: aby jego zapracowany tata spędził z nim ten dzień. Czas bowiem to zdecydowanie najpiękniejszy prezent, jaki można podarować swoim bliskim. Wie o tym Piotruś, wiedzą o tym doskonale także nasze przedszkolaki. Śmiało podjęły dyskusję z aktorami i do końca spektaklu nie zmieniły swojego stanowiska nawet mimo prób złamania ich obietnicami kosztownych upominków.

Niespodzianka od serca - 19.01.2021

Jaki prezent cieszy najbardziej? Najdroższy? Największy? A może najbardziej kolorowy? Dwaj bracia przekonali się, że żaden upominek nie daje tyle radości, co ofiarowany z serca, z miłości i dobrze przemyślany. Niekiedy wymagający od darczyńcy także pewnego wysiłku. Widząc radość chłopców, zrozumieliśmy, że istotnie w dawaniu jest dużo więcej szczęścia niż w braniu i że nie warto czekać na specjalną okazję, aby sprawić komuś radość. Każda okazja jest dobra, by czynić dobro!

Z malowanej skrzyni - 25.11.2020

Aktorzy przystrojeni w piękne krakowskie stroje opowiedzieli nam i wytańczyli malowniczą baśń opartą na motywach ludowych… Wspólnie z małą krakowianką ruszyliśmy na poszukiwania jej lalki Petronelki. Po drodze spotkaliśmy Jaworowych ludzi, Ojca Wirgiliusza z dziećmi, Michała Małego i Michała Dużego… Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy dobrze znany nam utwór „Płynie Wisła, płynie…”. Było wesoło, kolorowo i naprawdę głośno…


Opowieść o Dobrym Człowieku -21.10.2020

Za sprawą pięknej scenografii, bogatych kostiumów i muzyce wraz z aktorami przenieśliśmy się do starożytnej Jerozolimy. Okazało się, że znaleźliśmy się we właściwym miejscu i czasie, bo oto jeden z tamtejszych kupców pilnie potrzebował pomocy. Niestety żaden z przechodniów mu jej nie udzielił. Na szczęście znalazł się jeden dobry człowiek. Mogliśmy się przekonać o sile miłości bliźniego. Poznaliśmy też odpowiedź na pytanie, czym jest bezinteresowność.

Wieża do Nieba - 24.09.2020

Już nieraz mogliśmy się przekonać, że Stary Testament jest źródłem niezwykłej mądrości. Historia biblijnej wieży Babel przybliżyła nam wagę i wartość dobroci i życzliwości dla drugiego człowieka oraz wierności Panu Bogu w codzienności, a nie tylko od święta.