Spotkania z teatrem

Teatr Eden, Teatr pod Orzełkiem, Teatr Złoty Dukat

Jonasz i niezwykła ryba, Teatr Eden - 20.05.2024

Legenda o Smoku Wawelskim, Agencja Prima - 29.04.2024

Historia Daniela w jaskini lwa, Teatr Eden - 04.03.2024

Zawiść jest stara jak świat. Uległ jej także królewski doradca, zazdrosny o względy swego pana. Wdzięczność króla okazywana Danielowi, drugiemu doradcy, wywołała gniew Magika i skłoniła go do użycia podstępu, by pozbyć się rywala. Wskutek fałszywego działania doradcy króla Daniel musiał ponieść niezasłużoną karę. Śledząc jego losy, dzieci bezbłędnie odczytały przesłanie: warto być uczciwym i sprawiedliwym, bo kłamstwo ma krótkie nogi, zaś dobro zawsze ostatecznie odnosi zwycięstwo.

Brzydkie kaczątko, Agencja Prima - 19.02.2024

Wzruszająca i wielce pouczająca historia brzydkiego kaczątka, dawno temu nakreślona piórem J.Ch. Andersena, okraszona pięknymi piosenkami i zabawnymi dialogami, stała się jeszcze bardziej dla nas czytelna. Po opadnięciu kurtyny każdy przedszkolak potrafił określić płynący z niej morał: nigdy nie oceniaj drugiego człowieka po wyglądzie zewnętrznym!

Wieża do Nieba, Teatr Eden - 29.01.2024

Choroba wysoce zakaźna, która dręczyła zarozumiałego Króla, znana jest od wieków. Władca, przekonany o swej wyjątkowości, na dowód własnej wielkości rozkazuje wybudować wieżę aż do nieba. Zaniepokojony zachowaniem swojego pana służący Jan szuka pomocy u miejscowego lekarza. Czy jednak na dolegliwość znaną pod nazwą „bycie pępkiem świata” znaleziono skuteczne lekarstwo? Wydaje się, że choć rozprzestrzenia się dziś równie szybko co koronawirus, nikt nie szuka na nią skutecznej szczepionki… Co musi się wydarzyć, aby Król dostrzegł, że jego organizm toczy poważna choroba? My już wiemy! Podobnie jak to, że wszyscy jesteśmy tak samo ważni, a na zmianę zachowania nigdy nie jest za późno.

Teoś i Boże Narodzenie,
Teatr Dobrego Serca - 13.12.2023

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie…  – mawiała Matka Teresa z Kalkuty. Tego przedpołudnia milczeliśmy wszyscy, by wysłuchać opowieść
o przyjściu na świat Bożego Syna. Wspólnie z wróbelkiem Teosiem odkrywaliśmy klatka po klatce dobrze nam znaną historię Bożego Narodzenia – począwszy od grzechu pierwszych rodziców, a skończywszy na ubogiej szopce, która za sprawą Kogoś wyjątkowego, kto postanowił się w niej urodzić, stała się miejscem nowego początku. Teoś poruszył nasze serca i skłonił do refleksji, w czym tkwi istota Bożego Narodzenia i czy można ją znaleźć w barwnych prezentach czy misternie ulepionych pierogach…


Niespodzianka od serca, Teatr Eden - 20.11.2023

Co znaczy zrobić komuś niespodziankę? Czy upominek może być wyjątkowy zarówno dla obdarowanego, jak i obdarowującego? Na ile jesteśmy w stanie zrezygnować z siebie, by sprawić radość komuś dla nas ważnemu? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas spektaklu o rodzeństwie chcącym podarować sobie coś szczególnego. Przekonaliśmy się, że wyjątkowy podarunek wcale nie musi być kosztowny, a rezygnacja z siebie może okazać się źródłem nieopisanego szczęścia.
Prawdziwy skarb, Teatr Eden - 25.09.2023

Najważniejsza jest rodzina! – odpowiadały z entuzjazmem przedszkolaki na końcowe pytania aktorów o sens życia. Niezmiennie wzruszająca opowieść o Synu Marnotrawnym, który roztrwonił cały swój majątek, szukając – jak mu się wydawało – prawdziwego skarbu, poruszyła serca najmłodszych. Dzieci, podążając za młodszym synem, pragnącym zdobyć i pomnożyć materialne bogactwo, wespół z nim zrozumiały, że jedynym skarbem jest miłość przebaczająca, jaką ma ojciec do swych dzieci, Bóg do swoich stworzeń…

Rok 2022/2023

Tolek i Ola w dalekiej podróży - 13.06.2023

Wakacje tuż-tuż. Każdy z nas już niebawem wyruszy w poszukiwaniu przygód. Jedni dalej, inni bliżej… Spektakl w wykonaniu aktorów Agencji Prima stał się dla nas inspiracją do planowania wakacyjnych wojaży. Gdzie bowiem skrywa się skarb Wikingów? Skąd najlepiej widać latający dywan? W którym miejscu szukać Aborygena gotowego oddać swoją włócznię? Ola i Tolek postanowili wziąć udział w konkursie podróżniczym. Aby go wygrać, musieli okrążyć niemal całą Ziemię. Poszukując zaś przedmiotów wskazanych w regulaminie konkursu jako konieczne do zdobycia, odwiedzili m.in. Szwecję, Stany Zjednoczone czy Australię.

Wyspa pacynek - 19.05.2023

Pod przewodnictwem i opieką Profesora Wyobraźni Hilarego Szczebrzeszyńskiego oraz Pani Pacynki wyruszyliśmy w podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Dowiedzieliśmy się, jak zbudowana jest i w jaki sposób działa pacynka. Wspólnie z aktorami przeszukaliśmy las, w którym wilk czyhał na Czerwonego Kapturka, oraz poznaliśmy historię przyjaźni dwóch pacynek: Kropki i Kreski.

Emmanuel - 4.04.2023

Dobra nowina to wiadomość, która wieki temu zmieniła świat. I nadal go zmienia… Choć obietnica Nieba jest piękna, tak trudno nam przenieść wzrok z wszechobecnych dóbr ziemskich i skierować go w górę… Kolorowe gąsienice żyjące w starej szopie przeżywają podobne rozterki. Pozostać w dobrze znanej własnej norce, dającej poczucie bezpieczeństwa, czy zaufać gąsienicy Emmanuelowi, która obiecuje im oglądanie ogrodu z lotu… motyla? Zdobyć się na odwagę i nauczyć się latać czy pełzać po ziemi? Emmanuel z pomocą Białej Ćmy przekonuje jednak mieszkańców ogrodu, że zdecydowanie lepiej jest patrzeć w niebo. W nauce latania stara się przeszkodzić zagubionym robaczkom Ciemna Ćma.

Dziecko widzem i aktorem - 20.03.2023

Grunt to dobre wychowanie – wiemy o tym równie dobrze, co Brzechwowa kwoka. Czy jednak teoria zawsze idzie w parze z praktyką? Czy wiedzieć zawsze znaczy umieć? Wykorzystując doskonale nam już znane zasady właściwego zachowania, wspomogliśmy aktorów Teatru Złoty Dukat w przygotowaniu miniprzedstawienia na temat zasad savoir-vivre’u w różnych sytuacjach. Było zabawnie, niekiedy poważnie, momentami rumieniec wstydu pojawiał się na naszych licach… Wszystko jednak służyć miało temu, by każdy z nas raz na zawsze zapamiętał, że dobre wychowanie oznacza obyczaje pozytywne i godne naśladowania, a grzeczność nie jest być może nauką łatwą, ale z pewnością wielce pożyteczną i chwalebną.

Opowieści Starego Kredensu -27.02.2023

Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiedział dzieciom legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci złożyły rycerskie ślubowanie przez co powiększył się Zakon Rycerzy Grzeczności.

Magiczny płatek śniegu - 02.01.2023

Mieszkająca w zoo żyrafa Kornelia postanawia wyruszyć w podróż w poszukiwaniu niezwykłego, bo spełniającego życzenia płatka śniegu. Jej marzeniem jest mieć – jak na żyrafę przystało – długą szyję. Odmienny wygląd jest bowiem powodem do kpin i przyczyną smutku Kornelii. W poszukiwaniach pomagają jej: kot, sowa i bałwanek. Śledząc losy małej żyrafy, zrozumieliśmy, że każdy jest wyjątkowy, a niepowtarzalność własną i innych należy nie tylko akceptować, ale także uznać za wartość.


Bajkowa szopka - 19.12.2022

Legenda głosi, że w noc wigilijną zwierzęta potrafią przemówić ludzkim głosem. Podobny scenariusz urzeczywistnił się w pewnej bibliotece. W tę jedyną i niepowtarzalną noc przemówiły do nas, zgromadzonych na sali widzów, postaci z dobrze nam znanych bajek, m.in. Baba Jaga czy wilk. Ten jeden jedyny raz zbuntowały się przeciwko swoim rolom i postanowiły towarzyszyć nowo narodzonemu Jezusowi.

Lwi Król - 21.11.2022

W afrykańskiej dżungli przychodzi na świat małe lwiątko, które ma zostać królem. Zanim jednak zasiądzie na tronie lwiej krainy, musi pokonać wiele przeszkód. Najpoważniejszym wyzwaniem okazuje się uwolnienie porwanych przez kłusownika rodziców. Lwiątko wyrusza samotnie w długą podróż. Na szczęście po drodze spotyka wielu życzliwych przyjaciół, którzy nie tylko służą mu nieocenioną pomocą, lecz także uczą go, jak należy sobie radzić w trudnych sytuacjach.

3 x Królewna 3 x Smok - 17.10.2022

Bajka ta zaczęła się jak każda inna: Dawno, dawno temu… Szybko jednak okazało się, że historia tytułowej królewny nie zmierza do dobrze nam znanego z opowieści dla dzieci happy endu. Dlatego za każdym razem, gdy opowieść budziła nasze wątpliwości, prosiliśmy aktorów o restart. Na koniec przekonaliśmy się, że to zachowanie królewny tak mocno determinowało przebieg wydarzeń. Teraz już wiemy, że najlepszym orężem w walce zarówno z bajkowym smokiem, jak i z codziennymi strachami są uśmiech, rozwaga i mądrość,  a nie płacz i złość.

Baśniowy pokoik - 19.09.2022 r.

Pies Czaruś mieszka wraz z ojcem i bratem w pięknej zagrodzie. Choć niczego mu nie brakuje, postanawia nadać koloryt swemu – jak twierdzi: monotonnemu – życiu. Pomimo wielu próśb ojca oraz innych życzliwych mu zwierząt wyrusza do Miasta Róż, by zdobyć pierwszą nagrodę na wystawie psów. Szybko przekonuje się, że bez pracy nie ma kołaczy, a wyrzuty sumienia mogą gryźć równie boleśnie co pchły. Za radą Białego Kotka wraca do domu ojca. Liczy jedynie na miejsce w zagrodzie ze świniami. Jednak ojcowska miłość okazuje się bezgraniczna i wybaczająca. Historia o niepoprawnym piesku i kochającym tacie przypomniała nam, że rodzina to jest siła.