Spotkania z teatrem

Teatr Eden, Teatr pod Orzełkiem, Teatr Złoty Dukat

Tolek i Ola w dalekiej podróży - 13.06.2023

Wakacje tuż-tuż. Każdy z nas już niebawem wyruszy w poszukiwaniu przygód. Jedni dalej, inni bliżej… Spektakl w wykonaniu aktorów Agencji Prima stał się dla nas inspiracją do planowania wakacyjnych wojaży. Gdzie bowiem skrywa się skarb Wikingów? Skąd najlepiej widać latający dywan? W którym miejscu szukać Aborygena gotowego oddać swoją włócznię? Ola i Tolek postanowili wziąć udział w konkursie podróżniczym. Aby go wygrać, musieli okrążyć niemal całą Ziemię. Poszukując zaś przedmiotów wskazanych w regulaminie konkursu jako konieczne do zdobycia, odwiedzili m.in. Szwecję, Stany Zjednoczone czy Australię.

Wyspa pacynek - 19.05.2023

Pod przewodnictwem i opieką Profesora Wyobraźni Hilarego Szczebrzeszyńskiego oraz Pani Pacynki wyruszyliśmy w podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Dowiedzieliśmy się, jak zbudowana jest i w jaki sposób działa pacynka. Wspólnie z aktorami przeszukaliśmy las, w którym wilk czyhał na Czerwonego Kapturka, oraz poznaliśmy historię przyjaźni dwóch pacynek: Kropki i Kreski.

Emmanuel - 4.04.2023

Dobra nowina to wiadomość, która wieki temu zmieniła świat. I nadal go zmienia… Choć obietnica Nieba jest piękna, tak trudno nam przenieść wzrok z wszechobecnych dóbr ziemskich i skierować go w górę… Kolorowe gąsienice żyjące w starej szopie przeżywają podobne rozterki. Pozostać w dobrze znanej własnej norce, dającej poczucie bezpieczeństwa, czy zaufać gąsienicy Emmanuelowi, która obiecuje im oglądanie ogrodu z lotu… motyla? Zdobyć się na odwagę i nauczyć się latać czy pełzać po ziemi? Emmanuel z pomocą Białej Ćmy przekonuje jednak mieszkańców ogrodu, że zdecydowanie lepiej jest patrzeć w niebo. W nauce latania stara się przeszkodzić zagubionym robaczkom Ciemna Ćma.

Dziecko widzem i aktorem - 20.03.2023

Grunt to dobre wychowanie – wiemy o tym równie dobrze, co Brzechwowa kwoka. Czy jednak teoria zawsze idzie w parze z praktyką? Czy wiedzieć zawsze znaczy umieć? Wykorzystując doskonale nam już znane zasady właściwego zachowania, wspomogliśmy aktorów Teatru Złoty Dukat w przygotowaniu miniprzedstawienia na temat zasad savoir-vivre’u w różnych sytuacjach. Było zabawnie, niekiedy poważnie, momentami rumieniec wstydu pojawiał się na naszych licach… Wszystko jednak służyć miało temu, by każdy z nas raz na zawsze zapamiętał, że dobre wychowanie oznacza obyczaje pozytywne i godne naśladowania, a grzeczność nie jest być może nauką łatwą, ale z pewnością wielce pożyteczną i chwalebną.

Opowieści Starego Kredensu -27.02.2023

Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiedział dzieciom legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci złożyły rycerskie ślubowanie przez co powiększył się Zakon Rycerzy Grzeczności.

Magiczny płatek śniegu - 02.01.2023

Mieszkająca w zoo żyrafa Kornelia postanawia wyruszyć w podróż w poszukiwaniu niezwykłego, bo spełniającego życzenia płatka śniegu. Jej marzeniem jest mieć – jak na żyrafę przystało – długą szyję. Odmienny wygląd jest bowiem powodem do kpin i przyczyną smutku Kornelii. W poszukiwaniach pomagają jej: kot, sowa i bałwanek. Śledząc losy małej żyrafy, zrozumieliśmy, że każdy jest wyjątkowy, a niepowtarzalność własną i innych należy nie tylko akceptować, ale także uznać za wartość.


Bajkowa szopka - 19.12.2022

Legenda głosi, że w noc wigilijną zwierzęta potrafią przemówić ludzkim głosem. Podobny scenariusz urzeczywistnił się w pewnej bibliotece. W tę jedyną i niepowtarzalną noc przemówiły do nas, zgromadzonych na sali widzów, postaci z dobrze nam znanych bajek, m.in. Baba Jaga czy wilk. Ten jeden jedyny raz zbuntowały się przeciwko swoim rolom i postanowiły towarzyszyć nowo narodzonemu Jezusowi.

Lwi Król - 21.11.2022

W afrykańskiej dżungli przychodzi na świat małe lwiątko, które ma zostać królem. Zanim jednak zasiądzie na tronie lwiej krainy, musi pokonać wiele przeszkód. Najpoważniejszym wyzwaniem okazuje się uwolnienie porwanych przez kłusownika rodziców. Lwiątko wyrusza samotnie w długą podróż. Na szczęście po drodze spotyka wielu życzliwych przyjaciół, którzy nie tylko służą mu nieocenioną pomocą, lecz także uczą go, jak należy sobie radzić w trudnych sytuacjach.

3 x Królewna 3 x Smok - 17.10.2022

Bajka ta zaczęła się jak każda inna: Dawno, dawno temu… Szybko jednak okazało się, że historia tytułowej królewny nie zmierza do dobrze nam znanego z opowieści dla dzieci happy endu. Dlatego za każdym razem, gdy opowieść budziła nasze wątpliwości, prosiliśmy aktorów o restart. Na koniec przekonaliśmy się, że to zachowanie królewny tak mocno determinowało przebieg wydarzeń. Teraz już wiemy, że najlepszym orężem w walce zarówno z bajkowym smokiem, jak i z codziennymi strachami są uśmiech, rozwaga i mądrość,  a nie płacz i złość.

Baśniowy pokoik - 19.09.2022 r.

Pies Czaruś mieszka wraz z ojcem i bratem w pięknej zagrodzie. Choć niczego mu nie brakuje, postanawia nadać koloryt swemu – jak twierdzi: monotonnemu – życiu. Pomimo wielu próśb ojca oraz innych życzliwych mu zwierząt wyrusza do Miasta Róż, by zdobyć pierwszą nagrodę na wystawie psów. Szybko przekonuje się, że bez pracy nie ma kołaczy, a wyrzuty sumienia mogą gryźć równie boleśnie co pchły. Za radą Białego Kotka wraca do domu ojca. Liczy jedynie na miejsce w zagrodzie ze świniami. Jednak ojcowska miłość okazuje się bezgraniczna i wybaczająca. Historia o niepoprawnym piesku i kochającym tacie przypomniała nam, że rodzina to jest siła.

Rok szkolny 2021/2022

Lekcja o Polsce - 8.06.2022 r.

Ramię w ramię z prof. Hilarym Szczebrzeszyńskim ruszyliśmy w podróż po Polsce. Naszą przygodę rozpoczęliśmy na Baraniej Górze, w miejscu narodzin Królowej Polskich Rzek. Poruszając się z południa na północ wzdłuż Wisły, dotarliśmy m.in. do Krakowa i Warszawy. Dzięki pięknym witrażowym lalkom przypomnieliśmy sobie legendy o smoku wawelskim oraz o Warsie i Sawie.

Księżniczka Różyczka - 11.05.2022

Czy zawsze, gdy na zamku pojawia się groźny smok, księżniczka musi czuć się zagrożona, a jej podwładni bezradni? Otóż historia, która przytrafiła się mieszkańcom Królestwa Różowego, nie tylko miała pomyślny dla wszystkich przebieg, ale także dowiodła, że odwaga i wspólne działanie mogą naprawdę zdziałać cuda. Pozwoliła także naszym przedszkolakom przyczynić się do ocalenia Księżniczki Różyczki, a w konsekwencji całego królestwa. Strach bowiem często ma tylko wielkie oczy i najważniejsze to mieć odwagę stawić mu czoła. I wtedy może się okazać, że pozornie groźny smok jest jaroszem, któremu nawet przez myśl nie przeszło, aby pożreć księżniczkę, zaś nieśmiały paź to bohater jakich mało, a dziecięce nawoływania z widowni mają moc przepędzenia smoka większą aniżeli rycerski miecz.

Brzydkie Kaczątko - 20.04.2022

Opowieść o brzydkim kaczątku znamy doskonale. Losy tytułowego bohatera za każdym razem, gdy wracamy do lektury baśni Hansa Ch. Andersena, poruszają nasze dziecięce serduszka. Aktorzy Teatru Prima pozwolili nam przeżyć tę niezwykłą historię raz jeszcze i uchwycić w niej to, co najważniejsze i jakże aktualne: odmienność nie powinna być nigdy przyczyną złego traktowania czy wyśmiewania człowieka. Piękna scenografia, barwne rekwizyty, łatwo wpadające w ucho piosenki i niekiedy przezabawne dialogi były niewątpliwie ogromnym walorem spektaklu.

Ukryte bogactwo - 2.03.2022

Zazdrość niszczy miłość i radość. Przekonaliśmy się o tym, śledząc losy biblijnego Józefa, który musiał zmierzyć się z zazdrością starszego brata i niełatwą służbą w pałacu Faraona. Zrozumieliśmy, że prawdziwe bogactwo nie tkwi w złotej nici, którą szyte są wytworne szaty, czy w przyprawiających o zawrót głowy bogactwach, lecz w szacunku, umiejętności przebaczenia i pomocy, które możemy okazać drugiemu człowiekowi. Jakże aktualna to lekcja…

Odważny pastuszek - 21.01.2022

Ileż to razy mamy zły humor, którym za wszelką cenę staramy się zarazić innych? Nasze miny, gesty i słowa mają wykrzyczeć całemu światu, że nie mamy nastroju do żartów. Jak dobrze mieć wtedy przy sobie przyjaciela, takiego jak miał szczęście mieć król z opowieści „Odważny pastuszek”. Śledząc poczynania odważnego Dawida, zrozumieliśmy, że nie warto się gniewać, a bycie dobrym i miłym dla innych potrafi zdziałać cuda.

Sprzątanie lasu - 17.11.2021

Świadomość na temat ekologii jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. Czy możemy zrobić coś, aby świat, w którym żyjemy, był i pozostał piękny? Wspólnie z Puchaczem, Zajączkiem i Leśniczym zastanowiliśmy się, co jest ważne dla zdrowego funkcjonowania lasu i jego mieszkańców. Dyskusję wywołała bezrefleksyjna turystka Agatka, która wędrując po lesie, pozostawiła w nim mnóstwo śmieci. Na szczęście zrozumiała swój błąd i postanowiła go błyskawicznie naprawić. W tej opowieści nie mogło zabraknąć Pana Strażaka, który przypomniał nam zasady bezpieczeństwa w lesie i zwrócił uwagę na właściwe zachowanie w czasie pożaru, o który wśród drzew nietrudno.

Historia o talentach - 6.10.2021

Każdy człowiek otrzymał od Pana Boga jakiś talent. Niektórzy nawet więcej niż jeden… Okazuje się, że nasze przedszkolaki są bardzo świadome dobrodziejstw, jakimi zostały obdarzone w dziele stworzenia. Ochoczo mówiły o swoich odkrytych już talentach. Historia króla, który na czas nieobecności w królestwie powierza swoim sługom drogocenne złoto celem pomnożenia go, miała pomóc nam zrozumieć, że talenty wymagają od nas nakładu pracy i zaangażowania, a każdy dzień jest istotny w sumiennym wykonywaniu obowiązków.

Czarne białe - 27.09.2021

Wspólnie z Poetą Panem Czarnym i Malarką Panią Białą stworzyliśmy książkę o czarno-białym miasteczku. Za sprawą klasyki poezji dziecięcej mogliśmy poznać perypetie jego mieszkańców: Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki Kłamczuchy, Białego Kruka czy Rodziny Tralalińskich. Podnosząc zaś wzrok znad książki, obserwowaliśmy czarno-białe zjawiska w otaczającej nas rzeczywistości.

Rok szkolny 2020/2021

Chatka chałupeńka - 16.06.2021

Kwestia życia w przyjaźni pod jednym dachem mimo różnic temperamentów czy zainteresowań jest nam bardzo bliska. Ileż to razy musimy się z nią mierzyć w naszej przedszkolnej rzeczywistości, by niezgoda i złość nie wzięły góry nad radością z życia wśród różnorodności. Dobrze nam znani aktorzy Teatru Złoty Dukat pokazali nam, jak pomagać sobie w trudnych sytuacjach i co robić w obliczu niebezpieczeństw.

Kukła z wiejskiego podwórka - 19.05.2021

Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z przedszkolakami wyruszył na wieś do Kukiełkowa. Jak to mówią, podróże kształcą. Nasza też była wielce kształcąca. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje teatr kukiełkowy i poznaliśmy niektóre obrzędy ludowe, m.in. noc sobótkową, dożynki czy topienie Marzanny. Wspólnie z kukłami wystąpiliśmy w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, niczym mała Dorotka wędrująca do Krainy Oz spotykaliśmy Stracha na Wróble i zatańczyliśmy z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. Dzięki aktorom poczuliśmy, że wiosna – choć w tym roku wyjątkowo niezdecydowana – jednak czai się tuż za rogiem.

Arka Noego - 21.04.2021

Historia starotestamentalnego Noego i jego arki jest naszym przedszkolakom doskonale znana. Stąd zaangażowanie dzieci w budowę ogromnego statku, zaplanowanie podróży czy opiekę nad zwierzętami było dla nich czymś zupełnie naturalnym. Przedszkolaki bez problemu odróżniały postawy godne naśladowania, takie jak pomoc drugiemu, od tych niewłaściwych. A widząc, z jakim trudem wiąże się wzniesienie wielkiej budowli, uświadomiły sobie także wartość pracy.
Bajkowe przygody dwóch Michałów - 24.03.2021

Tuwimowy wierszyk o dwóch tańcujących Michałach znamy bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że dużemu i małemu znudziło się w końcu nieustanne gonienie i uciekanie… Postanowili odwiedzić tradycyjne bajki i wszczepić w nie nieco ducha współczesnych czasów. I tak babci za sprawą przebiegłości Czerwonego Kapturka (do złudzenia przypominającego krakowskiego szewca Skubę) udało się uniknąć pożarcia przez wilka, a sztuczki Baby Jagi okazały się zupełnie nieskuteczne i odrażająca wiedźma zmuszona była obejść się smakiem. Choć chwilami emocje sięgały zenitu, mieliśmy w pamięci, że każda bajka kończy się dobrze. Także ta, w której pojawiają się niespodziewani goście.

Najpiękniejszy prezent - 17.02.2021

Wszystkie dzieci uwielbiają otrzymywać prezenty. Jednak żaden, nawet najbardziej wymarzony podarunek nie zastąpi miłości i bliskości rodzicielskiej. Mały Piotruś ma jedno życzenie urodzinowe: aby jego zapracowany tata spędził z nim ten dzień. Czas bowiem to zdecydowanie najpiękniejszy prezent, jaki można podarować swoim bliskim. Wie o tym Piotruś, wiedzą o tym doskonale także nasze przedszkolaki. Śmiało podjęły dyskusję z aktorami i do końca spektaklu nie zmieniły swojego stanowiska nawet mimo prób złamania ich obietnicami kosztownych upominków.

Niespodzianka od serca - 19.01.2021

Jaki prezent cieszy najbardziej? Najdroższy? Największy? A może najbardziej kolorowy? Dwaj bracia przekonali się, że żaden upominek nie daje tyle radości, co ofiarowany z serca, z miłości i dobrze przemyślany. Niekiedy wymagający od darczyńcy także pewnego wysiłku. Widząc radość chłopców, zrozumieliśmy, że istotnie w dawaniu jest dużo więcej szczęścia niż w braniu i że nie warto czekać na specjalną okazję, aby sprawić komuś radość. Każda okazja jest dobra, by czynić dobro!

Z malowanej skrzyni - 25.11.2020

Aktorzy przystrojeni w piękne krakowskie stroje opowiedzieli nam i wytańczyli malowniczą baśń opartą na motywach ludowych… Wspólnie z małą krakowianką ruszyliśmy na poszukiwania jej lalki Petronelki. Po drodze spotkaliśmy Jaworowych ludzi, Ojca Wirgiliusza z dziećmi, Michała Małego i Michała Dużego… Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy dobrze znany nam utwór „Płynie Wisła, płynie…”. Było wesoło, kolorowo i naprawdę głośno…


Opowieść o Dobrym Człowieku -21.10.2020

Za sprawą pięknej scenografii, bogatych kostiumów i muzyce wraz z aktorami przenieśliśmy się do starożytnej Jerozolimy. Okazało się, że znaleźliśmy się we właściwym miejscu i czasie, bo oto jeden z tamtejszych kupców pilnie potrzebował pomocy. Niestety żaden z przechodniów mu jej nie udzielił. Na szczęście znalazł się jeden dobry człowiek. Mogliśmy się przekonać o sile miłości bliźniego. Poznaliśmy też odpowiedź na pytanie, czym jest bezinteresowność.

Wieża do Nieba - 24.09.2020

Już nieraz mogliśmy się przekonać, że Stary Testament jest źródłem niezwykłej mądrości. Historia biblijnej wieży Babel przybliżyła nam wagę i wartość dobroci i życzliwości dla drugiego człowieka oraz wierności Panu Bogu w codzienności, a nie tylko od święta.