Akcje i projekty edukacyjne

Dookoła Polski

Kształt Polski zarysowany granicami znamy już doskonale!

W ramach projektu edukacyjnego Dookoła Polski podejmujemy rozmaite aktywności inspirowane historią, legendami i ważnymi miejscami z różnych regionów naszego kraju. W listopadzie udało nam się wirtualnie zajrzeć do domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przez chwilę poczuć jak wirtuoz – każdy z nas otrzymał kartę z klawiszami fortepianu oraz kolorowe nakrętki, które musieliśmy umieszczać na klawiaturze według poleceń nauczyciela. Nie było to wcale łatwe, bo wymagało od nas wielkiej koncentracji uwagi. Poznaliśmy także legendę o Warsie i Sawie, którzy dali początek naszej stolicy. Dowiedzieliśmy się, że każde miasto – podobnie jak każdy przedszkolak – ma swój znaczek nazywany herbem i wspólnie ułożyliśmy z puzzli herb Warszawy. Zainspirowani opowieścią o pięknej Sawie wykonaliśmy oryginalne syreny trzymające nad głową miecz, a w dłoni tarczę. Kolejnym punktem podróży była Kruszwica. Z uwagą wysłuchaliśmy historii o złym władcy Popielu, którego myszy zjadły, a następnie podzieleni na zespoły zaprojektowaliśmy i wznieśliśmy z dostępnych materiałów Mysie Wieże. Powstałe budowle porównywaliśmy, mierzyliśmy i sprawdzaliśmy ich wytrzymałość.

Międzynarodowa akcja - Milion dzieci modli się na różańcu - 18.10.2022

Od lat włączamy się w akcję Milion dzieci modli się na różańcu. Tegoroczna ma szczególną wymowę wobec działań wojennych prowadzonych u naszych wschodnich sąsiadów. Tuż po śniadaniu, wierząc głęboko w potęgę modlitwy wspólnotowej, zebraliśmy się wszyscy w klasztornej kaplicy, by prosić dobrego Boga o pokój na Ukrainie i nawrócenie Rosji. Odmówiliśmy m.in. dziesiątek Różańca świętego. Tego jednego dnia, w tej jednej intencji dzieci na całym świecie przez swoją modlitwę oplatają Ziemię niewidzialnym różańcem i wołają Maryję o pomoc oraz interwencję – mówiła Malwina Wyszyńska, koordynator kampanii w Polsce.

Witaminowe szaszłyki

W tygodniu, w którym uświadamialiśmy sobie walory zdrowotne owoców, samodzielnie wykonaliśmy witaminowe szaszłyki. Na stolikach zgromadziliśmy różne owoce pokrojone na małe kawałki i patyczki do szaszłyków. Na naszych talerzach można było znaleźć: winogrona, banany, jabłka, śliwki, a nawet mango czy melona. Próbowaliśmy również, jak smakuje suszona śliwka czy suszone winogrona, czyli rodzynki. Następnie – pamiętając o konieczności bezpiecznego posługiwania się patyczkami – nadziewaliśmy kolorowe kawałki owoców na patyczki. Robiliśmy to w wielkim skupieniu. Jakaż była nasza radość, kiedy mogliśmy skosztować przygotowanych własnymi rękami przekąsek…

Rok ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim 2021-2022

14.03.2022 - Pszczółki odwiedziły salon w domu generalnym, który skrywa wiele pamiątek po Św. Zygmuncie.

Szkoła do hymnu-10.11.2021

Dokładnie o godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób włączyliśmy się w narodowe świętowanie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stojąc na baczność i machając biało-czerwonymi flagami, daliśmy wyraz szacunku do naszej Ojczyzny. Niepodległość to trudne słowo, a wyobrażenie sobie jej braku całkowicie przekracza naszą wyobraźnię. Ale czy miłość zawsze trzeba racjonalizować?

Międzynarodowa akcja - Milion dzieci modli się na różańcu - 18.10.2021

Dzieci z gr. Motylki i gr. Pszczółki, zanim wyruszyły na wycieczkę do Marek, wspólnie uczestniczyły w modlitwie różańcowej, której intencją była prośba o pokój i jedność na całym świecie. Maryjo, Królowo różańca świętego, módl się za nami! Niech pokój wypełnia każde ludzkie serce.

Mały Miś w świecie wielkiej literatury  - gr. Biedronki

Nie hałasuj!

Kropelka za kropelką

Cztery żywioły

Smog czy smok?

Poeta wiersze pisze

W zdrowym ciele zdrowy duch

Nie oceniaj książki po okładce

Smocze humory

Złotowłosa w domku misiów

Tydzień bajek polskich - gr. Biedronki

Baltazar Gąbka

Reksio kompozytor

Przygody Bolka i Lolka

Milion Dzieci Modli się na Różańcu - 2020

Szkoła do Hymnu - 2020