Audycje muzyczne

 Agencje Artystyczne: Baśniowa Kapela, Bella Musica, Folkloristica

O czym pszczółki brzęczą nad nicią pajęczą - 8.05.2023 r.

Kiedy słońce zaczyna przygrzewać coraz mocniej, świat roślin i zwierząt ożywia się z każdym dniem coraz bardziej. Pozornie cichy, przy bliższym poznaniu staje się dziwnie znajomy. Z zimowego letargu budzą się m.in. pająki, które uplótłszy sieć łowną, w sposób nagły przerywają bzyczenie much, po lesie i łąkach niesie się przepiękny śpiew godowy żab, a w powietrzu słychać radosne brzęczenie pszczół. Leśna filharmonia pod batutą samego Boga. Wraz z Panią Piosenką próbowaliśmy naśladować za pomocą m.in. wiolonczeli efekty dźwiękowe budzącej się do życia przyrody.

Biłgorajskie śpiewki - melodie i tańce - 20.04.2023

W ramach przedszkolnych podróży folklorystycznych tym razem udaliśmy się do Biłgoraju. Poznaliśmy typowe cechy stroju biłgorajskiego, dowiedzieliśmy się, co to jest korowaj i wzięliśmy udział w próbach tanecznych. Nauczyliśmy się podstawowych kroków tańców regionalnych i towarzyszących im przyśpiewek.

Na ratunek wiośnie - 13.03.2023

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do krainy dźwięków klarnetu. Bardzo nam się spodobał ten instrument, bo okazało się, że potrafi i płakać, i się śmiać. Zupełnie jak my! Wabieni unoszącymi się wokół nutami wkroczyliśmy do pięknego lasu, by wypatrywać pierwszych oznak wiosny. Głośnym trelem przywitał nas skowronek, a po mokrej jeszcze łące kroczył dumnie bocian. Może jeszcze nieco zaspany świat flory i fauny dyskretnie już wskazywał, że wiosna jest tuż-tuż.

W krainie baśni Calineczka - 6.02.2023

Nas nie trzeba dwa razy zapraszać do świata bajek i baśni. Wystarczyło, że Pani Piosenka odgwizdała odjazd muzycznego pociągu, byśmy wszyscy usadowili się wygodnie na swoich miejscach i oddali radości podróżowania. Tym razem wraz z dobrze nam znaną Calineczką słuchaliśmy, o czym śpiewa ropucha, zmieniliśmy się w barwne motyle, a wraz z pająkiem uwiliśmy pajęczynę. Poznaliśmy również rodzinę chrabąszczy, wpadliśmy z niezapowiedzianą wizytą do domu myszki i spotkaliśmy się oko w oko z kretem. Na koniec na skrzydłach jaskółki przenieśliśmy się na bajeczną kwiecistą łąkę, za którą już tak bardzo tęsknimy. W podróży nieustannie towarzyszył nam obój, którego dynamika i przenikliwość dźwięku oraz pragnienie grania zawsze pierwszych skrzypiec są nam tak bardzo bliskie…

Wielkopolskie wiwaty - 12.01.2023

Wiwat to nie tylko – jak nam się wydawało – okrzyk wznoszony na czyjąś cześć. To również najbardziej wielkopolski taniec ludowy, którym rozpoczynano m.in. wesela. W czasie spotkania z zespołem Folkloristica poznaliśmy szereg wiwatów opartych na prostych formach ruchu, chodu, biegu, chodo-biegu, krokach dosuwnych, dostawnych czy obrotowych. Wiwat zazwyczaj był wstępem do cyklu tańców charakterystycznych dla danego regionu, czyli początkiem dobrej zabawy, w której i my mieliśmy okazję tego dnia uczestniczyć.

Śladami Świętego Mikołaja - 12.12.2022

Niedawno św. Mikołaj gościł w naszym przedszkolu, by podarować każdemu z nas prezenty niespodzianki. Dobrze wiemy jednak, że dzieci na całym świecie czekają na wymarzone upominki przynoszone pod osłoną nocy. Dlatego z radością dołączyliśmy do Pani Piosenki, by wspólnie z nią podążyć śladami świętego i dzielić radość wszystkich obdarowywanych. W podróży towarzyszyły nam skrzypce. Udało nam się dotrzeć w najdalsze zakątki świata i zrozumieć, że muzyka łączy nie tylko pokolenia, lecz także nieraz najdalsze nawet kultury.

Niezwykłe przygody pewnej kropelki wody - 14.11.2022

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do swojej Krainy Snów. Wszyscy wiemy, że kiedy śpimy, śnimy – najczęściej o byciu kimś zupełnie innym, niż jesteśmy. Także Pani Piosenka zapragnęła choć we śnie stać się kroplą wody i wznieść wysoko wraz z odlatującymi do ciepłych krajów ptakami. Przez chwilę poczuła także, co znaczy być śnieżynką, wywołującą radość wśród najmłodszych, z niecierpliwością wyczekujących pierwszych oznak zimy, czy uchwyconym przez mróz soplem lodu. I tak krążyła między dźwiękami fletu i pianina, a my podążaliśmy za nią m.in. przy utworach Chopina.

Góry nasze góry - suita tańców i pieśni Podhala - 20.10.2022

Pieśni i tańce ludowe są zawsze cennym źródłem wiedzy o minionych czasach. Tym razem wzięliśmy pod lupę Podhale i jego mieszkańców. Kierpce, gacie i ciupaska, pięknie zdobione gorsety i kwieciste spódnice widziane z bliska zapierały dech w piersiach. Za sprawą oryginalnego wielogłosowego śpiewu przenieśliśmy się na tatrzańskie hale, gdzie leniwie, pod czujnym okiem bacy pasły się owieczki. Poznaliśmy też legendę o najsłynniejszym zbójniku Janosiku, miłującym nade wszystko wolność i „równającym świat”. A wreszcie spróbowaliśmy swoich sił na parkiecie. Jak przystało na podhalańskie obyczaje, gdzie dźwięk zdaje się być elementem krajobrazu, decybele poszły mocno w górę.

Muzyczna podróż za jeden uśmiech - 12.09.2022

Choć nowy rok przedszkolny ruszył pełną parą, wakacyjne wspomnienia są w nas wciąż bardzo żywe. Chętnie udaliśmy się zatem w muzyczną, jeszcze letnią podróż, której towarzyszyła szeroka gama dźwięków – od marakasów, szejkerów czy janczarów, po guiro czy vibraslap. Na czele tej tętniącej życiem orkiestry stał ksylofon, który początkowo pomyliliśmy z dzwonkami. Ależ z nas cymbały! Nauka jednak nie idzie w las i dziś już wiemy, że cymbałki wcale nie są cymbałkami, lecz dzwonkami, a prawdziwe cymbały mają struny, zaś ksylofon – w odróżnieniu od dzwonków – ma drewniane sztabki.

Rok szkolny 2021-2022

Morskie opowieści - 13.06.2022 r.

Wakacje tuż-tuż, więc ogromnie cieszymy się na myśl o zasłużonym odpoczynku od codziennej rutyny. Dlatego z nieskrywaną radością daliśmy się porwać Pani Piosence na pokład statku, którym ruszyliśmy w daleki rejs. Największą sympatię wzbudził wśród nas majtek pokładowy, świadek niejednej morskiej przygody. Zaś nastrojowe ballady, skoczne utwory z zabawnymi tekstami czy taneczne hity poderwały nas z ławek i zapoczątkowały wakacyjne szaleństwo. Ahoj, przygodo!

Miód i dziegć Puszczy Zielonej – pieśni i tańce kurpiowskie - 18.05.2022

Tym razem w taneczną podróży po Polsce z grupą Folkloristica wybraliśmy się na Kurpie. Od samego początku trudno nam było przestać się dziwić. Bo kiedy człowiek dowiaduje się, że czółko to kobiece nakrycie głowy, a tańcząc powolniaka, mało nóg nie pogubi, to czy może przestać otwierać usta i oczy ze zdumienia? Zachwyciła nas opowieść o Miodobraniu Kurpiowskim. Na samą myśl o słodkim przysmaku na naszych twarzach pojawił się uśmiech. Może uda nam się zachęcić rodziców do wakacyjnych wojaży po kurpiowskiej krainie…

Radio Smyk - 6.04.2022

Wiosnę czasem trudno zobaczyć, a zdecydowanie łatwiej usłyszeć. W ptasich gniazdach pojawiają się bowiem pisklęta. W bocianim w Liliowym Borze urodziło się ich aż pięć. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie powódź, która przyprawiła o prawdziwy zawrót głowy bocianich rodziców. Jak tu wykarmić małe? Śmieciowe jedzenie nikomu nie służy, zwłaszcza dzieciom. Dzięki audycji radiowej, w której redaktor Kaczorek i wiewiórka Jagoda relacjonowali koleje losu małego bociana Piąteczki, karmionego niezdrowym jedzeniem, przypomnieliśmy sobie wagę i zasady zdrowego odżywiania.

Zabawy dawnej Warszawy - 9.03.2022

Podczas spotkania z artystami Folkloristica dowiedzieliśmy się, w co bawili się mieszkańcy dawnej Warszawy i gdzie najchętniej spędzali czas. Wspólnie tanecznym krokiem wydeptaliśmy na nowo ścieżki w Lasku Bielańskim, który po wojnie był celem wycieczek i miejscem zabaw ludowych. Następnie przenieśliśmy się na podwórko miejskiej kamienicy i przy akompaniamencie akordeonu odtańczyliśmy polkę. Jesteśmy pewni, że było równie gwarno i wesoło jak w dawnej Warszawie…

Zima w Tatrach - 14.02.2022

Ferie wprawdzie dobiegły końca, ale zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dlatego wspólnie z panią Izabelą wyruszyliśmy na poszukiwanie jej śladów tam, gdzie atrybutów zimy zawsze jest najwięcej, tj. w góry. Początkowo myśleliśmy, że sypnie śniegiem. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że wiele śladów zima pozostawiła wcale nie za oknem, lecz między nutami. Przewodnikiem na górskich szlakach były nam skrzypce, najbardziej góralski instrument muzyczny.

Karnawał w płatkach śniegu - 10.01.2022

Rozpoczął się karnawał. W tym roku będzie wyjątkowo długi, więc czasu na zabawę i bezkarne jedzenie tłustych przysmaków nikomu nie powinno zabraknąć. Ach, co to będzie za karnawał! My już rozpoczęliśmy świętowanie przy akompaniamencie trąbki, grzechotek czy tamburyn. Były tańce, śpiewy, ławkowe pląsy, którym towarzyszyły przeboje muzyki karnawałowej z całego świata. Za sprawą gorących rytmów mróz za oknem jakby stajał, a my poczuliśmy, że zew zabawy wzywa.

Kolędować nadszedł czas - 17.12.2021 r.

Święta Bożego Narodzenia już tuż-tuż. Współcześnie to przede wszystkim czas radosnych spotkań z bliskimi czy wspólnego biesiadowania przy suto zastawionym stole. Artyści Folkloristica Liliana Cercel-Podkul uświadomili nam, że dawniej okres okołoświąteczny obfitował w wiele tradycji mających głęboki symboliczny sens, takich jak wkładanie sianka pod obrus wigilijny, co miało być gwarancją dobrobytu w kolejnym roku, czy kolędowanie po wsiach grup kolędników, którym nieraz przygrywali muzykanci. Z zaciekawieniem słuchaliśmy też opowieści o tym, jak wyglądał pierwowzór choinki, czym ozdabiano świąteczne drzewko i co mieszkańcy domu mogli pod nim znaleźć.

Co słychać w muzycznym miasteczku? - 8.11.2021

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do muzycznego miasteczka, którego bramy otwierały niepospolite klucze: wiolinowy i basowy, i dźwiękami opowiedziała nam historię akordeonu. Następnie zabrała nas w jesienną podróż po świecie,  której towarzyszyła muzyka: fragment IX symfonii van Beethovena opracowany na fortepian, cudny walc Chopina a-moll, Autumn Leaves Josepha Cosmy (standard jazowy), walc Nad dachami Paryża,  Libertango  Astora  Piazzolla ,  Flick Flack Alberta Vossena oraz pieśni patriotyczna Przybyli Ułani.   Jak zawsze mieliśmy szansę być nie tylko obserwatorami, lecz także współreżyserami tego niezwykłego muzycznego spektaklu.

Krakowiaczek ci ja - 14.10.2021

Tego dnia do Warszawy zawitali… krakowiacy. Odziani w regionalne stroje zadali prawdziwego szyku. Nasz zachwyt rósł z każdą minutą spotkania. Goście z Małopolski przepięknie wykonali m.in. utwór Płynie Wisła, płynie i zaprezentowali krakowiaka – choć dobrze nam znany to taniec, dopiero podczas koncertu zrozumieliśmy, jak żywy i integrotwórczy. Artyści Folkloristica zaprosili nas bowiem do wspólnej zabawy w kole, gdzie przyśpiewki przeplatały się z konkretnymi figurami tanecznymi, a wszystkiemu towarzyszył akompaniament na akordeonie. Bawiliśmy się wyśmienicie! Na mieście mówią, że warszawiacy i krakowiacy nie darzą się sympatią. Myśmy jednak zadali kłam tym słowom, wspólnie bawiąc się śpiewem i tańcem i czerpiąc radość ze wspólnych, bo polskich zwyczajów i tradycji ludowych.

Na Rusinowej Polanie - Baśniowa Kapela - 15.09.2021

Podczas gdy wraz z duetem Baśniowej Kapeli bacowaliśmy – jak mówią górale – na Rusince, jedna z owieczek została zraniona przez niedźwiedzia. Nieobojętne na cierpienie swojej mamy jagniątka Kuba i Bazia czym prędzej wyruszyły w daleką podróż do Doliny Pańszczycy po świstacze sadełko. Cel osiągnęły, jednak w drodze powrotnej zostały uwięzione przez wilka i niedźwiedzia. Na szczęście pasterz zorientował się, że jego dwie owieczki zaginęły i wyruszył na ich poszukiwanie. Historia Kuby i Bazi, okraszona przepięknymi piosenkami, mocno angażującymi dziecięcą publiczność, przybliżyła nam historię Dobrego Pasterza, który nigdy o żadnym swym dziecku nie zapomina.

Rok szkolny 2020/2021

Wielka wyprawa po słońce i przygodę - 14.06.2021

Tegoroczna wiosna długo zastanawiała się, czy pokazać nam swą moc. Nie mogąc doczekać się końca chłodu, postanowiliśmy poprosić Panią Piosenkę, by zabrała nas na wielką wyprawę po słońce. Przy akompaniamencie akordeonu rozciągającego się niczym słoniowa trąba jechaliśmy karawaną przez pustynię, gdzie słońca aż nadto. Wierząc zaś, że wiosna to pora obfitująca w różnorodne dźwięki, stworzyliśmy orkiestrę, by w ten sposób pobudzić ją do życia. No i przebudziła się!

O słoniu, który chciał grać w orkiestrze dętej - 21.05.2021

Jak co miesiąc pani Izabella zabrała nas w podróż do Krainy Muzyki. Tym razem mogliśmy poznać największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych – tubę. Wielki i wydający potężne dźwięki przyciągnął samego słonia, który rozpoznał w niej znajomo brzmiące nuty. A nas najbardziej zachwycił jego wygląd. Gdyby nie ciężar, mógłby stanowić iście oryginalne nakrycie głowy każdej damy.

19.04.2021 - Cudowne dziecko, niezwykła muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart

Geniusza z Salzburga podziwiali niegdyś Haydn i Beethoven, potem Schubert i Rossini. A teraz my...
Flet poprzeczny ukołysał nas łagodnie niczym fakir swoją kobrę. Mieliśmy szansę zmierzyć się z dworskim manuetem. Strasznie śmieszny to taniec – bardziej chodzony niż tańczony. Każdy jest w stanie się go nauczyć! Podanie prawej ręki, podanie lewej ręki, okienko, zamiana miejsc… Teraz już rozumiemy, dlaczego nazwano go tańcem na pokaz, pełnym elegancji i gracji. Mogliśmy również przymierzyć ozdobny żabot i kręconą perukę.

Jak Koszatek Opałek szukał wiosny w lesie /puzon/ - 8.03.2021

Jasny promyk słońca coraz śmielej zagląda do przedszkolnych sal, a poranny szron i lód powoli stają się zimowym wspomnieniem. Mimo to nadal o poranku drżymy z zimna, szczękamy zębami i chuchamy w skostniałe dłonie. Przecież zima musi się kiedyś skończyć! Najbardziej uczony z krasnoludków – Koszałek Opałek wspólnie z Panią Piosenką wyrusza w świat, aby poszukać oznak wiosny. W podróży towarzyszy im puzon. Czy udało im się odnaleźć długo przez nas wyczekiwaną porę roku? Zapytajcie nas, a się dowiecie:-)

Pocztylion drogą jedzie, trąbka pięknie gra -15.02.2021

Na własne uszy mogliśmy przekonać się, jak głośna potrafi być trąbka. Nic dziwnego, że w dawnych czasach jej dźwięk potrafił odstraszyć dzikie zwierzęta. Dziwić nie powinno także to, że wykorzystywano ją powszechnie jako instrument sygnałowy zwiastujący nadejście oczekiwanej korespondencji. W czasie comiesięcznej podróży z Panią Piosenką dowiedzieliśmy się m.in. jak wydobyć z trąbki dźwięk, co wspólnego ma z nią pocztylion i dlaczego to właśnie trąbka dumnie prezentuje się na pocztowym godle.


Piosenka zdobywa kosmos - 11.01.2021

W kolejny rok weszliśmy tanecznym krokiem. Wraz z Panią Piosenką, przy charakterystycznych dźwiękach saksofonu wyruszyliśmy w daleką podróż w kosmos.

Pan Listopad gra na basie - 9.11.2020

Pan listopad zna się na jesiennym graniu. Specjalnie dla nas zagrał na kontrabasie, a konkretnie na końskim ogonie! Ponieważ nie wszyscy dowierzali, że można grać na zwierzęcym włosiu, właściciel wielkich skrzypiec rozkręcił smyczek, żebyśmy mogli naocznie się o tym przekonać. Dźwięki wydobywające się z tego potężnego instrumentu przeniosły nas do lasu, w którym Pani Jesień zrobiła już swoje porządki.

Miodowa uczta w toruńskim Grodzie - 12.10.2020

Tym razem wraz z piosenką odwiedziliśmy gród Kopernika. Towarzyszyliśmy Mistrzowi Bogumiłowi w perypetiach związanych z powstawaniem jego słynnej piekarni. Wreszcie zapach cynamonu i piernikowych przypraw kompletnie nas zniewolił. Myślami wybiegliśmy już do okołoświątecznych przygotowań…


Kuferek pełen wakacyjnych wspomnień - 7.09.2020

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Ważne, że pozostają wspomnienia. Pani Iza swoje zamknęła w kuferku, który otworzyła dopiero w przedszkolnej sali. Czego w nim nie było… Wyrwana z objęć Morfeusza Alicja, zupełnie niezwykli mieszkańcy Bergamutów czy załoga Czarnej Perły pod dowództwem Jacka Sparrowa. Można odnieść wrażenie, że tegoroczne wakacje spędzała w różnych zakątkach świata…