Audycje muzyczne

 Agencje Artystyczne: Baśniowa Kapela, Bella Musica, Folkloristica

Barbórka na Śląsku - trojak i inne tańce śląskie - 13.11.2023

Barbórka to bodaj jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce. Doroczne obchody święta górników są niezwykle widowiskowe, a związane z nimi przyśpiewki czy tańce znane nawet najmłodszym przedszkolakom. Już pierwsze nuty Poszła Karolinka do Gogolina czy Nie chcę cię znać poderwały nas z ławek i wyprowadziły wprost na parkiet. Z radością nauczyliśmy się także trojaka – po raz pierwszy tańczyliśmy w trzyosobowych parach! Poznaliśmy też uroki gwary śląskiej. Jelenioki, kabotek czy szlajka, dziołcha i zygloki nie tylko rozbawiły nas do łez, ale przede wszystkim wzbogaciły nasz język i wiedzę.

Na dworze u mości Boligłowy - kontusze szlacheckie - 19.10.2023

Mieszkającemu samotnie w wielkim dworze mości Boligłowie śni się pewnej nocy imć Twardowski. Rychłe spotkanie z przyjacielem z dawnych lat staje się celem znudzonego życiem szlachcica. Tuż po przebudzeniu Boligłowa wyrusza w podróż. Po drodze zatrzymuje się w karczmie, w której spotyka Twardowskiego właśnie. Panowie po szlachecku świętują spotkanie. Przyodziani w barwne kontusze wspominają zabawy z minionych lat, przyśpiewki czy tańce, polowania. Pojedziemy na łów, towarzyszu mój… – śpiewają głośno. Wieczorem Twardowski wyprawia uroczysty bal, na który zjeżdża się okoliczna szlachta. Bal zaczyna się dostojnym polonezem, a kończy mazurem. Jak to w dawnej Polsce bywało… przekonaliśmy się na własne oczy i uszy.Kolorowy wycinaniec łowicki – 
suita łowicka- 18.09.2023 r.

Wraz z niejakim Maciejem udaliśmy się w muzyczną podróż po pięknej, kolorowej miejscowości, jaką jest Łowicz. Wzdłuż ulic stały domy przypominające raczej łąkę kwietną aniżeli budynki mieszkalne, między którymi przechadzali się mieszkańcy przyodziani w barwne stroje. Z miejscowej karczmy niosła się dziarska, skoczna nuta. Śmiało wkroczyliśmy na parkiet, by wspólnie zatańczyć poloneza, kujawiaka, oberka… Ale chyba największe wyzwanie stanowił dla nas klapok, który każe łączyć klaskanie, wirowanie i śpiewanie. Tylko dla najwytrwalszych tancerzy!Tańce i śpiewy rzeszowskie - 15.06.2023

Na samym początku naszego ostatniego przed wakacjami spotkania z polską kulturą ludową zapoznaliśmy się ze strojem rzeszowskim. Następnie ruszyliśmy tanecznym krokiem przez Rzeszowszczyznę. Niezwykła żywiołowość, a także pewna swoboda w doborze i kolejności elementów ruchowych bardzo nam przypasowały. Gdy tylko pojawiła się propozycja występu na przedszkolnym parkiecie, ruszyliśmy tłumnie i z wielkim entuzjazmem, by przy dźwiękach akordeonu pokazać, na co nas stać. Turlej, trząsany, powróz, taniec z kapeluszami – to była zabawa!

O czym pszczółki brzęczą nad nicią pajęczą - 8.05.2023 r.

Kiedy słońce zaczyna przygrzewać coraz mocniej, świat roślin i zwierząt ożywia się z każdym dniem coraz bardziej. Pozornie cichy, przy bliższym poznaniu staje się dziwnie znajomy. Z zimowego letargu budzą się m.in. pająki, które uplótłszy sieć łowną, w sposób nagły przerywają bzyczenie much, po lesie i łąkach niesie się przepiękny śpiew godowy żab, a w powietrzu słychać radosne brzęczenie pszczół. Leśna filharmonia pod batutą samego Boga. Wraz z Panią Piosenką próbowaliśmy naśladować za pomocą m.in. wiolonczeli efekty dźwiękowe budzącej się do życia przyrody.

Biłgorajskie śpiewki - melodie i tańce - 20.04.2023

W ramach przedszkolnych podróży folklorystycznych tym razem udaliśmy się do Biłgoraju. Poznaliśmy typowe cechy stroju biłgorajskiego, dowiedzieliśmy się, co to jest korowaj i wzięliśmy udział w próbach tanecznych. Nauczyliśmy się podstawowych kroków tańców regionalnych i towarzyszących im przyśpiewek.

Na ratunek wiośnie - 13.03.2023

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do krainy dźwięków klarnetu. Bardzo nam się spodobał ten instrument, bo okazało się, że potrafi i płakać, i się śmiać. Zupełnie jak my! Wabieni unoszącymi się wokół nutami wkroczyliśmy do pięknego lasu, by wypatrywać pierwszych oznak wiosny. Głośnym trelem przywitał nas skowronek, a po mokrej jeszcze łące kroczył dumnie bocian. Może jeszcze nieco zaspany świat flory i fauny dyskretnie już wskazywał, że wiosna jest tuż-tuż.

W krainie baśni Calineczka - 6.02.2023

Nas nie trzeba dwa razy zapraszać do świata bajek i baśni. Wystarczyło, że Pani Piosenka odgwizdała odjazd muzycznego pociągu, byśmy wszyscy usadowili się wygodnie na swoich miejscach i oddali radości podróżowania. Tym razem wraz z dobrze nam znaną Calineczką słuchaliśmy, o czym śpiewa ropucha, zmieniliśmy się w barwne motyle, a wraz z pająkiem uwiliśmy pajęczynę. Poznaliśmy również rodzinę chrabąszczy, wpadliśmy z niezapowiedzianą wizytą do domu myszki i spotkaliśmy się oko w oko z kretem. Na koniec na skrzydłach jaskółki przenieśliśmy się na bajeczną kwiecistą łąkę, za którą już tak bardzo tęsknimy. W podróży nieustannie towarzyszył nam obój, którego dynamika i przenikliwość dźwięku oraz pragnienie grania zawsze pierwszych skrzypiec są nam tak bardzo bliskie…

Wielkopolskie wiwaty - 12.01.2023

Wiwat to nie tylko – jak nam się wydawało – okrzyk wznoszony na czyjąś cześć. To również najbardziej wielkopolski taniec ludowy, którym rozpoczynano m.in. wesela. W czasie spotkania z zespołem Folkloristica poznaliśmy szereg wiwatów opartych na prostych formach ruchu, chodu, biegu, chodo-biegu, krokach dosuwnych, dostawnych czy obrotowych. Wiwat zazwyczaj był wstępem do cyklu tańców charakterystycznych dla danego regionu, czyli początkiem dobrej zabawy, w której i my mieliśmy okazję tego dnia uczestniczyć.

Śladami Świętego Mikołaja - 12.12.2022

Niedawno św. Mikołaj gościł w naszym przedszkolu, by podarować każdemu z nas prezenty niespodzianki. Dobrze wiemy jednak, że dzieci na całym świecie czekają na wymarzone upominki przynoszone pod osłoną nocy. Dlatego z radością dołączyliśmy do Pani Piosenki, by wspólnie z nią podążyć śladami świętego i dzielić radość wszystkich obdarowywanych. W podróży towarzyszyły nam skrzypce. Udało nam się dotrzeć w najdalsze zakątki świata i zrozumieć, że muzyka łączy nie tylko pokolenia, lecz także nieraz najdalsze nawet kultury.

Niezwykłe przygody pewnej kropelki wody - 14.11.2022

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do swojej Krainy Snów. Wszyscy wiemy, że kiedy śpimy, śnimy – najczęściej o byciu kimś zupełnie innym, niż jesteśmy. Także Pani Piosenka zapragnęła choć we śnie stać się kroplą wody i wznieść wysoko wraz z odlatującymi do ciepłych krajów ptakami. Przez chwilę poczuła także, co znaczy być śnieżynką, wywołującą radość wśród najmłodszych, z niecierpliwością wyczekujących pierwszych oznak zimy, czy uchwyconym przez mróz soplem lodu. I tak krążyła między dźwiękami fletu i pianina, a my podążaliśmy za nią m.in. przy utworach Chopina.

Góry nasze góry - suita tańców i pieśni Podhala - 20.10.2022

Pieśni i tańce ludowe są zawsze cennym źródłem wiedzy o minionych czasach. Tym razem wzięliśmy pod lupę Podhale i jego mieszkańców. Kierpce, gacie i ciupaska, pięknie zdobione gorsety i kwieciste spódnice widziane z bliska zapierały dech w piersiach. Za sprawą oryginalnego wielogłosowego śpiewu przenieśliśmy się na tatrzańskie hale, gdzie leniwie, pod czujnym okiem bacy pasły się owieczki. Poznaliśmy też legendę o najsłynniejszym zbójniku Janosiku, miłującym nade wszystko wolność i „równającym świat”. A wreszcie spróbowaliśmy swoich sił na parkiecie. Jak przystało na podhalańskie obyczaje, gdzie dźwięk zdaje się być elementem krajobrazu, decybele poszły mocno w górę.

Muzyczna podróż za jeden uśmiech - 12.09.2022

Choć nowy rok przedszkolny ruszył pełną parą, wakacyjne wspomnienia są w nas wciąż bardzo żywe. Chętnie udaliśmy się zatem w muzyczną, jeszcze letnią podróż, której towarzyszyła szeroka gama dźwięków – od marakasów, szejkerów czy janczarów, po guiro czy vibraslap. Na czele tej tętniącej życiem orkiestry stał ksylofon, który początkowo pomyliliśmy z dzwonkami. Ależ z nas cymbały! Nauka jednak nie idzie w las i dziś już wiemy, że cymbałki wcale nie są cymbałkami, lecz dzwonkami, a prawdziwe cymbały mają struny, zaś ksylofon – w odróżnieniu od dzwonków – ma drewniane sztabki.