Audycje muzyczne

 Agencje Artystyczne: Baśniowa Kapela, Bella Musica, Folkloristica

Wielkanocny koszyczek pełen nutek - 11.03.2024

Razem z Panią Piosenką zastanawialiśmy się, z czym kojarzy nam się wiolonczela. Jednogłośnie okrzyknięta została przez nas królową łabędzi, gdyż swym kształtem i elegancją niezwykle przypominała nam tego wodnego ptaka. Przy dźwiękach dobywających się z tego okazałego instrumentu świat naszej wyobraźni ożył. I oto nad głowami ujrzeliśmy lecące na skrzydłach muzyki bociany. Wespół z nimi dotarliśmy do wiejskiej zagrody, gdzie trwały już przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. W kurniku niecierpliwie wyczekiwaliśmy, aż kury zniosą jajka na pisanki. Potem przygotowywaliśmy wielkanocny koszyczek. Na koniec odtańczyliśmy śmigusowy taniec.

Humory Pani Zimy - 12.02.2024

Gdy za oknem raczej przedwiośnie niż sroga zima, wystarczy przywołać Panią Piosenkę, która – jak śpiewał dawno temu Kabaret Starszych Panów – jest dobra na wszystko. Tym razem zabrała nas ona na najprawdziwszy w świecie kulig, przejażdżkę narciarską, przeleciała się z nami rakietą, a nawet pomogła złagodzić gniew wiatru… A wszystko to przy zwiastujących nadchodzącą wiosnę dźwiękach fletu poprzecznego.


Piotruś i wilk, czyli jak muzyka bajki opowiada - 8.01.2024

Tym razem Pani Muzyka zaprosiła nas w podróż pod batutą… klarnetu. Tenże rozpostarł nad nami tajemniczą melodię, za którą podążając, dotarliśmy do domku pod lasem. A tam czekała już na nas masa przygód. I pomyśleć, że początkiem wszystkich było… niesubordynacja. Gdyby bowiem Piotruś posłuchał przestróg dziadka i nie otwierał furtki, groźny wilk nie zaatakowałby zwierząt gospodarskich i nie trzeba by było szukać pomocy myśliwego. Dobrze, że bajka ta miała szczęśliwe zakończenie. Sam klarnet zaś pokazał szeroki wachlarz swoich umiejętności, naśladując wszechobecne odgłosy natury.

Wigilijne światło betlejemskiej gwiazdy, Agencja Muzyczna Bella Musica - 11.12.2023

Do Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej. Wiemy już, że rozpoczynając wieczerzę wigilijną, szukać będziemy na niebie pierwszej gwiazdki – zupełnie jak ci, którzy ponad 2000 lat temu wyruszyli za nią na spotkanie Pana. W świąteczny nastrój wprowadziła nas swoim śpiewem pani Izabella, która zaprezentowała nam również nowy instrument z rodziny dętych – obój.

Barbórka na Śląsku - trojak i inne tańce śląskie - 13.11.2023

Barbórka to bodaj jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce. Doroczne obchody święta górników są niezwykle widowiskowe, a związane z nimi przyśpiewki czy tańce znane nawet najmłodszym przedszkolakom. Już pierwsze nuty Poszła Karolinka do Gogolina czy Nie chcę cię znać poderwały nas z ławek i wyprowadziły wprost na parkiet. Z radością nauczyliśmy się także trojaka – po raz pierwszy tańczyliśmy w trzyosobowych parach! Poznaliśmy też uroki gwary śląskiej. Jelenioki, kabotek czy szlajka, dziołcha i zygloki nie tylko rozbawiły nas do łez, ale przede wszystkim wzbogaciły nasz język i wiedzę.

Na dworze u mości Boligłowy - kontusze szlacheckie - 19.10.2023

Mieszkającemu samotnie w wielkim dworze mości Boligłowie śni się pewnej nocy imć Twardowski. Rychłe spotkanie z przyjacielem z dawnych lat staje się celem znudzonego życiem szlachcica. Tuż po przebudzeniu Boligłowa wyrusza w podróż. Po drodze zatrzymuje się w karczmie, w której spotyka Twardowskiego właśnie. Panowie po szlachecku świętują spotkanie. Przyodziani w barwne kontusze wspominają zabawy z minionych lat, przyśpiewki czy tańce, polowania. Pojedziemy na łów, towarzyszu mój… – śpiewają głośno. Wieczorem Twardowski wyprawia uroczysty bal, na który zjeżdża się okoliczna szlachta. Bal zaczyna się dostojnym polonezem, a kończy mazurem. Jak to w dawnej Polsce bywało… przekonaliśmy się na własne oczy i uszy.Kolorowy wycinaniec łowicki – 
suita łowicka- 18.09.2023 r.

Wraz z niejakim Maciejem udaliśmy się w muzyczną podróż po pięknej, kolorowej miejscowości, jaką jest Łowicz. Wzdłuż ulic stały domy przypominające raczej łąkę kwietną aniżeli budynki mieszkalne, między którymi przechadzali się mieszkańcy przyodziani w barwne stroje. Z miejscowej karczmy niosła się dziarska, skoczna nuta. Śmiało wkroczyliśmy na parkiet, by wspólnie zatańczyć poloneza, kujawiaka, oberka… Ale chyba największe wyzwanie stanowił dla nas klapok, który każe łączyć klaskanie, wirowanie i śpiewanie. Tylko dla najwytrwalszych tancerzy!Rok 2022/2023

Tańce i śpiewy rzeszowskie - 15.06.2023

Na samym początku naszego ostatniego przed wakacjami spotkania z polską kulturą ludową zapoznaliśmy się ze strojem rzeszowskim. Następnie ruszyliśmy tanecznym krokiem przez Rzeszowszczyznę. Niezwykła żywiołowość, a także pewna swoboda w doborze i kolejności elementów ruchowych bardzo nam przypasowały. Gdy tylko pojawiła się propozycja występu na przedszkolnym parkiecie, ruszyliśmy tłumnie i z wielkim entuzjazmem, by przy dźwiękach akordeonu pokazać, na co nas stać. Turlej, trząsany, powróz, taniec z kapeluszami – to była zabawa!

O czym pszczółki brzęczą nad nicią pajęczą - 8.05.2023 r.

Kiedy słońce zaczyna przygrzewać coraz mocniej, świat roślin i zwierząt ożywia się z każdym dniem coraz bardziej. Pozornie cichy, przy bliższym poznaniu staje się dziwnie znajomy. Z zimowego letargu budzą się m.in. pająki, które uplótłszy sieć łowną, w sposób nagły przerywają bzyczenie much, po lesie i łąkach niesie się przepiękny śpiew godowy żab, a w powietrzu słychać radosne brzęczenie pszczół. Leśna filharmonia pod batutą samego Boga. Wraz z Panią Piosenką próbowaliśmy naśladować za pomocą m.in. wiolonczeli efekty dźwiękowe budzącej się do życia przyrody.

Biłgorajskie śpiewki - melodie i tańce - 20.04.2023

W ramach przedszkolnych podróży folklorystycznych tym razem udaliśmy się do Biłgoraju. Poznaliśmy typowe cechy stroju biłgorajskiego, dowiedzieliśmy się, co to jest korowaj i wzięliśmy udział w próbach tanecznych. Nauczyliśmy się podstawowych kroków tańców regionalnych i towarzyszących im przyśpiewek.

Na ratunek wiośnie - 13.03.2023

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do krainy dźwięków klarnetu. Bardzo nam się spodobał ten instrument, bo okazało się, że potrafi i płakać, i się śmiać. Zupełnie jak my! Wabieni unoszącymi się wokół nutami wkroczyliśmy do pięknego lasu, by wypatrywać pierwszych oznak wiosny. Głośnym trelem przywitał nas skowronek, a po mokrej jeszcze łące kroczył dumnie bocian. Może jeszcze nieco zaspany świat flory i fauny dyskretnie już wskazywał, że wiosna jest tuż-tuż.

W krainie baśni Calineczka - 6.02.2023

Nas nie trzeba dwa razy zapraszać do świata bajek i baśni. Wystarczyło, że Pani Piosenka odgwizdała odjazd muzycznego pociągu, byśmy wszyscy usadowili się wygodnie na swoich miejscach i oddali radości podróżowania. Tym razem wraz z dobrze nam znaną Calineczką słuchaliśmy, o czym śpiewa ropucha, zmieniliśmy się w barwne motyle, a wraz z pająkiem uwiliśmy pajęczynę. Poznaliśmy również rodzinę chrabąszczy, wpadliśmy z niezapowiedzianą wizytą do domu myszki i spotkaliśmy się oko w oko z kretem. Na koniec na skrzydłach jaskółki przenieśliśmy się na bajeczną kwiecistą łąkę, za którą już tak bardzo tęsknimy. W podróży nieustannie towarzyszył nam obój, którego dynamika i przenikliwość dźwięku oraz pragnienie grania zawsze pierwszych skrzypiec są nam tak bardzo bliskie…

Wielkopolskie wiwaty - 12.01.2023

Wiwat to nie tylko – jak nam się wydawało – okrzyk wznoszony na czyjąś cześć. To również najbardziej wielkopolski taniec ludowy, którym rozpoczynano m.in. wesela. W czasie spotkania z zespołem Folkloristica poznaliśmy szereg wiwatów opartych na prostych formach ruchu, chodu, biegu, chodo-biegu, krokach dosuwnych, dostawnych czy obrotowych. Wiwat zazwyczaj był wstępem do cyklu tańców charakterystycznych dla danego regionu, czyli początkiem dobrej zabawy, w której i my mieliśmy okazję tego dnia uczestniczyć.

Śladami Świętego Mikołaja - 12.12.2022

Niedawno św. Mikołaj gościł w naszym przedszkolu, by podarować każdemu z nas prezenty niespodzianki. Dobrze wiemy jednak, że dzieci na całym świecie czekają na wymarzone upominki przynoszone pod osłoną nocy. Dlatego z radością dołączyliśmy do Pani Piosenki, by wspólnie z nią podążyć śladami świętego i dzielić radość wszystkich obdarowywanych. W podróży towarzyszyły nam skrzypce. Udało nam się dotrzeć w najdalsze zakątki świata i zrozumieć, że muzyka łączy nie tylko pokolenia, lecz także nieraz najdalsze nawet kultury.

Niezwykłe przygody pewnej kropelki wody - 14.11.2022

Tym razem Pani Piosenka zaprosiła nas do swojej Krainy Snów. Wszyscy wiemy, że kiedy śpimy, śnimy – najczęściej o byciu kimś zupełnie innym, niż jesteśmy. Także Pani Piosenka zapragnęła choć we śnie stać się kroplą wody i wznieść wysoko wraz z odlatującymi do ciepłych krajów ptakami. Przez chwilę poczuła także, co znaczy być śnieżynką, wywołującą radość wśród najmłodszych, z niecierpliwością wyczekujących pierwszych oznak zimy, czy uchwyconym przez mróz soplem lodu. I tak krążyła między dźwiękami fletu i pianina, a my podążaliśmy za nią m.in. przy utworach Chopina.

Góry nasze góry - suita tańców i pieśni Podhala - 20.10.2022

Pieśni i tańce ludowe są zawsze cennym źródłem wiedzy o minionych czasach. Tym razem wzięliśmy pod lupę Podhale i jego mieszkańców. Kierpce, gacie i ciupaska, pięknie zdobione gorsety i kwieciste spódnice widziane z bliska zapierały dech w piersiach. Za sprawą oryginalnego wielogłosowego śpiewu przenieśliśmy się na tatrzańskie hale, gdzie leniwie, pod czujnym okiem bacy pasły się owieczki. Poznaliśmy też legendę o najsłynniejszym zbójniku Janosiku, miłującym nade wszystko wolność i „równającym świat”. A wreszcie spróbowaliśmy swoich sił na parkiecie. Jak przystało na podhalańskie obyczaje, gdzie dźwięk zdaje się być elementem krajobrazu, decybele poszły mocno w górę.

Muzyczna podróż za jeden uśmiech - 12.09.2022

Choć nowy rok przedszkolny ruszył pełną parą, wakacyjne wspomnienia są w nas wciąż bardzo żywe. Chętnie udaliśmy się zatem w muzyczną, jeszcze letnią podróż, której towarzyszyła szeroka gama dźwięków – od marakasów, szejkerów czy janczarów, po guiro czy vibraslap. Na czele tej tętniącej życiem orkiestry stał ksylofon, który początkowo pomyliliśmy z dzwonkami. Ależ z nas cymbały! Nauka jednak nie idzie w las i dziś już wiemy, że cymbałki wcale nie są cymbałkami, lecz dzwonkami, a prawdziwe cymbały mają struny, zaś ksylofon – w odróżnieniu od dzwonków – ma drewniane sztabki.