Integracja - spotkania

Uroczystości, wydarzenia, wspólne zabawy  

Zabawy z wykorzystaniem języka migowego - 12.01.2022

...

Poświęcenie przedszkola - 11.01.2022

...

Kolędowanie z Siostrami Nowicjuszkami - 28.12.2021

W Święto Młodzianków przedszkolaki  kolędowały  z siostrami nowicjuszkami. Radosnym, śpiewnym  krokiem przeszliśmy klasztornymi korytarzami do Bożonarodzeniowej szopki, by oddać cześć i chwałę Bogu.
Dziękujemy Siostrom za miłe odwiedziny w naszym przedszkolu i wspólny śpiew kolęd.

Wizyta Nuncjusza Apostolskiego, 8.12.2021 r.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Jego Ekscelencja abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, złożył wizytę w naszym przedszkolu. Z radością i uwagą wysłuchał śpiewów dzieci, zainicjował wspólną modlitwę, ofiarował słodkości i udzieli apostolskiego błogosławieństwa.

Spotkanie z Mikołajem - 6.12.2021
"Na góralską nutę"

Oto nastał wreszcie 6 grudnia, od rana więc z niecierpliwością czekaliśmy na Mikołaja. Jak nigdy staraliśmy się być tak cichutko, żeby móc usłyszeć choćby szelest jego płaszcza, gdy zakrada się przez dach do naszego przedszkola. Potem wspięliśmy się po schodach na salę gimnastyczną, bo stamtąd przecież lepiej widać kominy. I co? I znów nas zaskoczył! Bo kiedy staliśmy z nosami przyklejonymi do okien, wszedł sobie jakby nigdy nic… drzwiami. Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie twarzą w twarz z Mikołajem. Przyglądaliśmy mu się bacznie. On nam zresztą też. Chciał sprawdzić, czy prezenty, które przywiózł ze sobą, trafią w ręce GRZECZNYCH dzieci. A ponieważ doskonale wiemy, jak należy się zachowywać, kiedy zawita do nas gość z daleka, podjęliśmy go śpiewem, tańcem i szerokimi uśmiechami, czym zaskarbiliśmy sobie jego sympatię. Na koniec każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Święty nie zapomniał również o pracownikach przedszkola.

Święty Mikołaju, za Twoje wielkie serce i niezawodną pamięć o małych i dużych DZIĘKUJEMY!


Zabawy z wykorzystaniem języka migowego - 24.11.2021

Koniec listopada to najwyższy czas, aby rozpocząć przygotowania do spotkania ze Św. Mikołajem i bożonarodzeniowych występów. Dlatego za pomocą gestu i mimiki pod czujnym okiem pani Bernadety uczyliśmy się ilustrować słowa świątecznych piosenek i pastorałek, wspaniale się przy tym bawiąc.

Spotkanie z misjonarzem - 26.10.2021

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Misyjnego odbywały się pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Jakże cudownie było spotkać człowieka, który nie tylko przez lata posługiwał na misjach w Rwandzie, lecz także zapragnął podzielić się z nami osobistym świadectwem o boskości Syna Bożego. Ojciec Tadeusz, pallotyn, przywiózł ze sobą przeróżne rekwizyty, dzięki którym łatwiej nam było wyobrazić sobie ten odległy zakątek świata, będący przez wiele lat JEGO światem. Nasz gość barwnie opowiadał o codziennym życiu tamtejszych ludzi, ich kulturze, zwyczajach. Nauczył nas słów, którymi witają się miejscowi: URUKUNDO – ITEKA. Przez chwilę poczuliśmy się jak uczestnicy tańca plemiennego, kiedy jeden z naszych kolegów założył strój i dzwonki na kostki nóg oraz wziął do ręki dzidę i instruowany przez ojca zaczął tańczyć. Podziwialiśmy piękne wytwory pracy rąk tubylców – zarówno rzeźby, jak i obrazki z liści bananowca. Zrozumieliśmy też, że codzienny, obfity posiłek nie jest czymś oczywistym – dzieci w Afryce jedzą tylko jeden dziennie, a ich głównym pożywieniem jest kaszka z manioku. Przy zapalonych pięciu kolorowych świecach, oznaczających pięć kontynentów, pomodliliśmy się o pokój na świecie. Ojciec poprosił nas o modlitwę za dzieci z krajów misyjnych – abyśmy mogli spełnić jego prośbę, podarował nam kolorowe różańce.

Zabawy z wykorzystaniem języka migowego - 20.10.2021

Czy paluszki mogą mówić? Nasze przedszkolaki już wiedzą, że jest to możliwe! Wspieranie mowy gestykulacją przyczynia się do tego, że dzieci szybciej mogą się porozumiewać z otoczeniem, co sprawia im wielką radość. Na pierwszym w tym roku spotkaniu z panią Bernadetą nauczyły się opowiadać o tym, co dzieje się w świecie zwierząt jesienią. A że jesień jest wyjątkowo barwną porą roku, to i gesty z każdym ruchem nabierały coraz to głębszych barw.

Pasowanie na Przedszkolaka - 11.11.2021

To był wielki dzień dla wszystkich pierwszoroczniaków. Słyszały o nim od miesiąca, ale zupełnie nie wiedziały, czego mają się spodziewać. Dlatego już od rana w przedszkolu unosiła się aura tajemniczości. Tuż po śniadaniu wszystkie Maluchy dziarskim krokiem wkroczyły na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną, by – jak się okazało – wzorowo przejść test na przedszkolaka. Zabawy w kole i w pociągu, tańce, rzuty do celu czy cierpliwe czekanie na swoją kolej to od kilku tygodni ich codzienność. Podczas spotkania z aktorami Teatru pod Orzełkiem dały dowód tego, że są już prawdziwymi przedszkolakami, które coraz lepiej rozumieją zasady funkcjonowania w grupie. Na zakończenie każde dziecko zostało pasowane zaczarowanym ołówkiem i otrzymało pamiątkowy dyplom.

Piknik rodzinny - 19.09.2021

Niesprzyjająca aura nie była w stanie zniweczyć naszych planów. Bardzo chcieliśmy zwyczajem lat ubiegłych wspólnie się modlić i bawić. Spotkanie rozpoczęliśmy udziałem we Mszy Świętej. Zaś zabawy taneczne i sportowe pod okiem s. Lidzi i p. Wojtka, które miały rozegrać się w dalszej części dnia, poprzedziliśmy słuszną strawą. Stoły uginały się pod naporem domowych wypieków i przekąsek. Chłód dawał się we znaki, ale nie dawały się mu dzielne przedszkolaki. Biegały, skakały, tańczyły… Aby tradycji stało się zadość, biesiada zza stołów przeniosła się wokół ogniska, przy którym upiekliśmy kiełbaski.

Święto Patrona - 17.09.2021

"Święty Zygmuncie Patronie nasz, Ty każde dziecko z przedszkola znasz.  Gdy żyłeś na ziemi troszczyłeś się stale o dzieci i mamy, o pracę dla taty, opiekuj się nami też. Rozmawiasz wciąż z Bogiem o dzieciach z Biedronek,  z Motylków i Pszczółek, o paniach i siostrach - i moje serce znasz"
Tak w dniu Patrona Przedszkola  radośnie rozbrzmiewała modlitwa przedszkolaków.

Pierwsze dni w przedszkolu

"Wszystko jest trudne, nim stanie się łatwe..." Pierwsze dni w przedszkolu są dla nas nie lada wyzwaniem. Poznajemy nowe otoczenie, uczymy się zasad życia w grupie i staramy się być samodzielni. Czas wypełniony mnóstwem zabaw w sali i w ogrodzie płynie szybko. Tęsknimy, ale już wiemy, że tęsknota jest zupełnie naturalnym stanem i najlepszym dowodem miłości.

Rok szkolny 2020/2021

Dzień Dziecka - Dotyk Afryki i Bajkowa Podróż - 1.06.2021

Dnia Dziecka wypatruje co roku każdy przedszkolak. Także nasze odliczały godziny do 1 czerwca. Zwłaszcza że wiedziały, ile atrakcji na nie czeka. Zaczęliśmy z przytupem, a raczej z mocnym uderzeniem w bębny wraz z Rickym Lionem. Potem wybraliśmy się w bajkową podróż z Agencją Artystyczną PRIMA. Próbowaliśmy przechytrzyć bańki mydlane, a kiedy okazało się, że znikają równie szybko, jak się pojawiły, postanowiliśmy wykonać dzieło bardziej trwałe – malowaliśmy farbami na folii. W międzyczasie próbowaliśmy złapać balans dietetyczny, racząc nasze podniebienia rurkami z kremem i popijając sok ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców. Wnioskujemy, aby Dzień Dziecka był codziennie!

Warsztaty świec żelowych - 07.05.2021

Już na początku maja postanowiliśmy przygotować upominek dla naszych ukochanych mam, które pod koniec miesiąca będą obchodziły swoje święto. Nasze świece żelowe były jedyne w swoim rodzaju. NIEPOWTARZALNE, bo wykonane przez dzieci wyłącznie według ich własnych pomysłów. WIELOBARWNE, bo przygotowane przez precyzyjne i przemyślane ułożenie warstw barwionego kwarcu, suszonych kwiatów czy kolorowych kamyków. WYJĄTKOWE, bo zrobione na specjalną okazję – Dzień Mamy. ZACHWYCAJĄCE, bo starannie spakowane i z miłością wręczone ukochanym mamom.


Fabryka jajek - tradycje wielkanocne - 18.03.2021

Nie sposób wyobrazić sobie Świąt Wielkanocnych bez pisanek. Możliwości zdobienia jaj jest wiele. Kraszanki, drapanki, nalepianki czy olejanki… te już znaliśmy. Ale malowanie na szkle? Najpierw zapoznaliśmy się z procesem formowania i dmuchania szkła do formy jajka, by zaraz potem przejść do własnoręcznego zdobienia szklanych cudeniek. Po wysuszeniu zapakowaliśmy je w samodzielnie przyozdobione koszyczki. Jakże pięknie będą się prezentować na naszych wielkanocnych stołach…

Zabawa karnawałowa - 2.02.2021

Tegoroczny karnawał zakończyliśmy taneczną imprezą. Jak to na balu przedszkolaków bywa, każdy pragnął choć przez ten krótki czas być kimś innym. W dobie pandemii zdecydowanie największą popularnością cieszyły się zawody służebne. Nie zabrakło zatem: policjantów, żołnierzy, strażaków, ratowników medycznych, pielęgniarek czy… rycerzy. Czas karnawałowych pląsów umilały im liczne księżniczki. Chwilami zdawało się, że wiosna już tuż-tuż, kiedy nagle swym kolorowym skrzydełkiem machnęła jakaś biedronka, motylek czy pszczółka…

Bajecznie było ponownie przenieść się do krainy dziecięcych snów!

Wigilia przedszkolna - 22.12.2020

Święta tuż, tuż... w przedszkolu w każdym zakątku widać, słychać i nawet czuć, że nadchodzą:) Kulminacyjnym wydarzeniem było wtorkowe spotkanie przy wigilijnym stole. Dzieci odświętnie ubrane zebrały się w swoich salach w kręgu aby wysłuchać fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Dzieciątka Jezus. Później biały opłatek trafił do każdych rąk i tak szczerze i otwarcie, jak to dzieci tylko potrafią, popłynęły życzenia, które wzruszały obecnych na spotkaniu dorosłych. Teraz czas zasiąść przy odświętnie przyszykowanym stole... W każdej grupie rozbrzmiewał radosny śpiew kolęd. Miło spędziliśmy ten wyjątkowy czas w naszych dużych rodzinach Motylków, Pszczółek i Biedronek.

Spotkanie z Mikołajem i Aniołami 4.12.2020

Każdego roku wszyscy – duzi i mali – z niecierpliwością czekamy na przybycie św. Mikołaja. Tym razem w atmosferę zimowego oczekiwania wprowadziły nas anioły. Całość spotkania przepełniał dobry humor, bo przecież długo oczekiwany gość słynie z niewybrednego dowcipu. Podziękowaliśmy za otrzymane upominki piosenkami specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność.

Spotkanie z s. Joanną- misjonarką z RPA

Afrykański ląd to dla przedszkolaków prawdziwa egzotyka. Dzięki s. Joannie, która od kilku lat posługuje jego najmłodszym mieszkańcom, mogliśmy poznać nie tylko rytm dnia naszych rówieśników czy tajemnice żyjących na czarnym lądzie zwierząt. Za sprawą nowoczesnych technologii udało nam się zatańczyć wspólnie z dziećmi. W prezencie otrzymaliśmy oryginalny afrykański instrument, który z pewnością uświetni niejedno nasze przedstawienie.

Piknik integracyjny - 4.10.2020

Dlaczego wszyscy tak lubimy przedszkolne pikniki? Może dlatego, że eliminują wszelkie bariery i stresy (a tych w ostatnim „pandemicznym” czasie było pod dostatkiem), są gwarancją pysznej zabawy i dobrego samopoczucia… A może dlatego, że pozwalają poczuć się częścią wielkiej wspólnoty wychowawczej. Atmosfera pikniku z pewnością sprzyja budowaniu szczerego dialogu poszukującego dobra dziecka…