Integracja - spotkania

Uroczystości, wydarzenia, wspólne zabawy, goście  

Spotkanie ze stomatologiem - 20.09.2022, gr. Biedronki

W tygodniu, w którym zastanawiamy się, jak dbać o siebie i innych, do naszego przedszkola zawitała dentystka. Pani Ania swoim czarującym uśmiechem przekonała nas, jak ważna jest profilaktyka dbałości o higienę zębów i jamy ustnej. Najpierw podjęliśmy próbę policzenia naszych zębów. To skłoniło nas do postawienia pytania, ile mają ich dorośli i do zastanowienia się, co robić, aby pozostały na swoich miejscach jak najdłużej. Następnie wspólnie ustaliliśmy, które produkty są zdrowe dla zębów, a które im szkodzą. Jako że tego dnia mieliśmy w grupie jubilata, nie mogliśmy odmówić sobie słodkości. Cukierkowa przekąska okazała się doskonałym pretekstem do wizyty w łazience i umycia oblepionych czekoladą zębów pod okiem profesjonalisty. Nie każdy zrobił to od razu dobrze… Najważniejsze, że po dzisiejszym spotkaniu wiemy, jak myć zęby, by uniknąć niepotrzebnego bólu. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom ze wskazówkami od Pani Ani. Również my w dowód wdzięczności wręczyliśmy naszemu gościowi dyplom uznania.

Rok szkolny 2021/2022

Piknik na zakończenie roku - 26.06.2022

Koniec roku przedszkolnego jest zawsze doskonałą okazją dla przedszkolnych rodzin do spotkania na świeżym powietrzu, zacieśniania więzi, dzielenia się wspomnieniami z minionych miesięcy i snucia wakacyjnych planów. Tak było i tym razem, zwłaszcza że pogoda dopisała nad wyraz i mogliśmy w pełni delektować się letnią aurą. Udział w zabawach integracyjnych i konkursach pod okiem Teatru pod Orzełkiem okazał się wspaniałym relaksem dla dużych i małych. Podczas Eucharystii dziękowaliśmy  dobremu Bogu za miniony rok.

Dzień Dziecka 2022

Czy można w kilkadziesiąt minut zmienić się nie do poznania, a nawet objechać świat dokoła? W świecie dziecka wszystko jest możliwe! W tym roku Międzynarodowy Dzień Dziecka na Żelaznej trwał aż dwa dni, co niezwykle uradowało naszych milusińskich. Wreszcie mogli bezkarnie brudzić się farbą, tańczyć według własnej choreografii, moczyć w kąpieli z baniek mydlanych czy zmienić kolor ogrodowych chodników. Było barwnie i wesoło, czyli tak jak w świecie dziecka być powinno.

Spotkanie z policjantami i maskotką Borsukiem - 9.05.2022

Na to spotkanie czekaliśmy z niecierpliwością. W kwietniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie ze strażnikiem miejskim, a teraz mieliśmy spojrzeć na ten temat oczami policjanta. Najpierw szukaliśmy różnic w umundurowaniu i wyposażeniu funkcjonariuszy obu służb. Następnie przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w czasie pokonywania drogi do i z przedszkola, podczas wycieczek i zabaw w pobliżu drogi czy właściwego korzystania z telefonów alarmowych.
Serdecznie dziękujemy Tacie Uli za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania w naszym przedszkolu:)

Spotkanie ze strażnikiem miejskim - 19.04.2022

Jako że podróże małe i duże nie są nam obce, nad wyraz istotne są dla nas kwestie bezpieczeństwa. W tym celu zaprosiliśmy do naszego przedszkola przedstawiciela Straży Miejskiej, który przybliżył nam temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także uwrażliwił na obowiązek ich przestrzegania. Wyjaśnił nam, jaka jest różnica między strażnikiem miejskim a policjantem, opowiedział, na czym polega jego praca, omówił elementy swojego munduru i wskazał, w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Miejską.

Msza Święta w Niedzielę Palmową - 10.04.2022

Najważniejszy tydzień w roku liturgicznym to Wielki Tydzień. Stąd nieoceniona jest wspólnotowa modlitwa o dobre jego przeżycie. Wczesnym popołudniem spotkaliśmy w przedszkolnej kaplicy, by uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, którą poprzedziła procesja z własnoręcznie wykonanymi palmami. W gronie modlących się znaleźli się również absolwenci naszego przedszkola, co napawało nas dumą i radością. Jezu, pomóż nam dobrze przeżyć Triduum Paschalne i doznać pełni radości z Twojego zmartwychwstania!

Msza Św. w Środę Popielcową - 2.03.2022

Tradycją lat ubiegłych rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu wspólną Mszą Świętą. W związku z trwającą wojną w Ukrainie zjednoczyliśmy się na modlitwie w intencji pokoju. Chcieliśmy w ten sposób odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka i diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiedzieć orężem Boga. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny!

Bal - Karnawał w Rio - 23.02.2022

Jak karnawał, to tylko w Rio! Żywiołowa muzyka, która pobudziła do tańca nawet najbardziej zasiedziałe przedszkolaki, przeniosła nas na piaszczyste plaże. Solo, w parach i wężykach sunęliśmy po parkiecie w rytmie gorącej jak brazylijskie słońce samby. Wiele przebojów znaliśmy na pamięć, więc śpiewaliśmy głośno, jakby marząc o tym, by usłyszano nas na Copacabanie. Prowadzących zaś aktorów z Teatru Złoty Dukat zachwyciliśmy nie tylko swoimi umiejętnościami tanecznymi czy wokalnymi, lecz także wielobarwnymi strojami.

Zimowisko - 29.01-04.02.2022

Grupa rodzin z naszego przedszkola oraz rodzin naszych absolwentów spędziła wyjątkowy tydzień w Szczyrku. Bazą był Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy księży salezjanów,  na terenie którego znajduje się piękne Sanktuarium MB Królowej Polski. Integracja rodzin, korzystanie z uroków zimy, jazda na nartach, sankach, zabawa z kapelą Ondraszki,  codzienna Eucharystia i wieczorne katechezy wypełniły czas uczestników zimowiska.

Wizyta Pszczółek w Muzeum Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - 19.01.2022

W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego z racji Jego 200. urodzin Starszaki odwiedziły muzeum poświęcone patronowi naszego przedszkola. Za sprawą ciekawych rozwiązań multimedialnych mogły, bawiąc się, bliżej poznać postać świętego kapłana, który zerka na nie każdego dnia ze ściennych portretów.

Poświęcenie przedszkola - 11.01.2022

Jak co roku z wizytą duszpasterską przybył do naszego przedszkola ks. Paweł. Chłopcy z najstarszej grupy asystowali kapłanowi, podając trybularz, kropidło i kociołek. Podczas gdy wokół unosił się zapach palonego kadzidła, z radością i dziecięcym zapałem kolędowaliśmy, dziękując Bogu za Jezusa. Ksiądz pobłogosławił wszystkie dzieci, personel i przedszkolne pomieszczenia, aby nam się w nich dobrze i zgodnie pracowało.

Kolędowanie z siostrami nowicjuszkami - 28.12.2021

W Święto Młodzianków przedszkolaki  kolędowały  z siostrami nowicjuszkami. Radosnym, śpiewnym  krokiem przeszliśmy klasztornymi korytarzami do Bożonarodzeniowej szopki, by oddać cześć i chwałę Bogu.
Dziękujemy Siostrom za miłe odwiedziny w naszym przedszkolu i wspólny śpiew kolęd.

Wizyta Nuncjusza Apostolskiego, 8.12.2021 r.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Jego Ekscelencja abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, złożył wizytę w naszym przedszkolu. Z radością i uwagą wysłuchał śpiewów dzieci, zainicjował wspólną modlitwę, ofiarował słodkości i udzieli apostolskiego błogosławieństwa.

Spotkanie z Mikołajem - 6.12.2021
"Na góralską nutę"

Oto nastał wreszcie 6 grudnia, od rana więc z niecierpliwością czekaliśmy na Mikołaja. Jak nigdy staraliśmy się być tak cichutko, żeby móc usłyszeć choćby szelest jego płaszcza, gdy zakrada się przez dach do naszego przedszkola. Potem wspięliśmy się po schodach na salę gimnastyczną, bo stamtąd przecież lepiej widać kominy. I co? I znów nas zaskoczył! Bo kiedy staliśmy z nosami przyklejonymi do okien, wszedł sobie jakby nigdy nic… drzwiami. Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie twarzą w twarz z Mikołajem. Przyglądaliśmy mu się bacznie. On nam zresztą też. Chciał sprawdzić, czy prezenty, które przywiózł ze sobą, trafią w ręce GRZECZNYCH dzieci. A ponieważ doskonale wiemy, jak należy się zachowywać, kiedy zawita do nas gość z daleka, podjęliśmy go śpiewem, tańcem i szerokimi uśmiechami, czym zaskarbiliśmy sobie jego sympatię. Na koniec każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Święty nie zapomniał również o pracownikach przedszkola.

Święty Mikołaju, za Twoje wielkie serce i niezawodną pamięć o małych i dużych DZIĘKUJEMY!


Spotkanie z misjonarzem - 26.10.2021

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Misyjnego odbywały się pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Jakże cudownie było spotkać człowieka, który nie tylko przez lata posługiwał na misjach w Rwandzie, lecz także zapragnął podzielić się z nami osobistym świadectwem o boskości Syna Bożego. Ojciec Tadeusz, pallotyn, przywiózł ze sobą przeróżne rekwizyty, dzięki którym łatwiej nam było wyobrazić sobie ten odległy zakątek świata, będący przez wiele lat JEGO światem. Nasz gość barwnie opowiadał o codziennym życiu tamtejszych ludzi, ich kulturze, zwyczajach. Nauczył nas słów, którymi witają się miejscowi: URUKUNDO – ITEKA. Przez chwilę poczuliśmy się jak uczestnicy tańca plemiennego, kiedy jeden z naszych kolegów założył strój i dzwonki na kostki nóg oraz wziął do ręki dzidę i instruowany przez ojca zaczął tańczyć. Podziwialiśmy piękne wytwory pracy rąk tubylców – zarówno rzeźby, jak i obrazki z liści bananowca. Zrozumieliśmy też, że codzienny, obfity posiłek nie jest czymś oczywistym – dzieci w Afryce jedzą tylko jeden dziennie, a ich głównym pożywieniem jest kaszka z manioku. Przy zapalonych pięciu kolorowych świecach, oznaczających pięć kontynentów, pomodliliśmy się o pokój na świecie. Ojciec poprosił nas o modlitwę za dzieci z krajów misyjnych – abyśmy mogli spełnić jego prośbę, podarował nam kolorowe różańce.

Pasowanie na przedszkolaka - 11.11.2021

To był wielki dzień dla wszystkich pierwszoroczniaków. Słyszały o nim od miesiąca, ale zupełnie nie wiedziały, czego mają się spodziewać. Dlatego już od rana w przedszkolu unosiła się aura tajemniczości. Tuż po śniadaniu wszystkie Maluchy dziarskim krokiem wkroczyły na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną, by – jak się okazało – wzorowo przejść test na przedszkolaka. Zabawy w kole i w pociągu, tańce, rzuty do celu czy cierpliwe czekanie na swoją kolej to od kilku tygodni ich codzienność. Podczas spotkania z aktorami Teatru pod Orzełkiem dały dowód tego, że są już prawdziwymi przedszkolakami, które coraz lepiej rozumieją zasady funkcjonowania w grupie. Na zakończenie każde dziecko zostało pasowane zaczarowanym ołówkiem i otrzymało pamiątkowy dyplom.

Piknik rodzinny - 19.09.2021

Niesprzyjająca aura nie była w stanie zniweczyć naszych planów. Bardzo chcieliśmy zwyczajem lat ubiegłych wspólnie się modlić i bawić. Spotkanie rozpoczęliśmy udziałem we Mszy Świętej. Zaś zabawy taneczne i sportowe pod okiem s. Lidzi i p. Wojtka, które miały rozegrać się w dalszej części dnia, poprzedziliśmy słuszną strawą. Stoły uginały się pod naporem domowych wypieków i przekąsek. Chłód dawał się we znaki, ale nie dawały się mu dzielne przedszkolaki. Biegały, skakały, tańczyły… Aby tradycji stało się zadość, biesiada zza stołów przeniosła się wokół ogniska, przy którym upiekliśmy kiełbaski.

Święto Patrona - 17.09.2021

"Święty Zygmuncie Patronie nasz, Ty każde dziecko z przedszkola znasz.  Gdy żyłeś na ziemi troszczyłeś się stale o dzieci i mamy, o pracę dla taty, opiekuj się nami też. Rozmawiasz wciąż z Bogiem o dzieciach z Biedronek,  z Motylków i Pszczółek, o paniach i siostrach - i moje serce znasz"
Tak w dniu Patrona Przedszkola  radośnie rozbrzmiewała modlitwa przedszkolaków.

Pierwsze dni w przedszkolu

"Wszystko jest trudne, nim stanie się łatwe..." Pierwsze dni w przedszkolu są dla nas nie lada wyzwaniem. Poznajemy nowe otoczenie, uczymy się zasad życia w grupie i staramy się być samodzielni. Czas wypełniony mnóstwem zabaw w sali i w ogrodzie płynie szybko. Tęsknimy, ale już wiemy, że tęsknota jest zupełnie naturalnym stanem i najlepszym dowodem miłości.

Rok szkolny 2020/2021

Dzień Dziecka - Dotyk Afryki i Bajkowa Podróż - 1.06.2021

Dnia Dziecka wypatruje co roku każdy przedszkolak. Także nasze odliczały godziny do 1 czerwca. Zwłaszcza że wiedziały, ile atrakcji na nie czeka. Zaczęliśmy z przytupem, a raczej z mocnym uderzeniem w bębny wraz z Rickym Lionem. Potem wybraliśmy się w bajkową podróż z Agencją Artystyczną PRIMA. Próbowaliśmy przechytrzyć bańki mydlane, a kiedy okazało się, że znikają równie szybko, jak się pojawiły, postanowiliśmy wykonać dzieło bardziej trwałe – malowaliśmy farbami na folii. W międzyczasie próbowaliśmy złapać balans dietetyczny, racząc nasze podniebienia rurkami z kremem i popijając sok ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców. Wnioskujemy, aby Dzień Dziecka był codziennie!

Zabawa karnawałowa - 2.02.2021

Tegoroczny karnawał zakończyliśmy taneczną imprezą. Jak to na balu przedszkolaków bywa, każdy pragnął choć przez ten krótki czas być kimś innym. W dobie pandemii zdecydowanie największą popularnością cieszyły się zawody służebne. Nie zabrakło zatem: policjantów, żołnierzy, strażaków, ratowników medycznych, pielęgniarek czy… rycerzy. Czas karnawałowych pląsów umilały im liczne księżniczki. Chwilami zdawało się, że wiosna już tuż-tuż, kiedy nagle swym kolorowym skrzydełkiem machnęła jakaś biedronka, motylek czy pszczółka…

Bajecznie było ponownie przenieść się do krainy dziecięcych snów!

Wigilia przedszkolna - 22.12.2020

Święta tuż, tuż... w przedszkolu w każdym zakątku widać, słychać i nawet czuć, że nadchodzą:) Kulminacyjnym wydarzeniem było wtorkowe spotkanie przy wigilijnym stole. Dzieci odświętnie ubrane zebrały się w swoich salach w kręgu aby wysłuchać fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Dzieciątka Jezus. Później biały opłatek trafił do każdych rąk i tak szczerze i otwarcie, jak to dzieci tylko potrafią, popłynęły życzenia, które wzruszały obecnych na spotkaniu dorosłych. Teraz czas zasiąść przy odświętnie przyszykowanym stole... W każdej grupie rozbrzmiewał radosny śpiew kolęd. Miło spędziliśmy ten wyjątkowy czas w naszych dużych rodzinach Motylków, Pszczółek i Biedronek.

Spotkanie z Mikołajem i Aniołami 4.12.2020

Każdego roku wszyscy – duzi i mali – z niecierpliwością czekamy na przybycie św. Mikołaja. Tym razem w atmosferę zimowego oczekiwania wprowadziły nas anioły. Całość spotkania przepełniał dobry humor, bo przecież długo oczekiwany gość słynie z niewybrednego dowcipu. Podziękowaliśmy za otrzymane upominki piosenkami specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność.

Spotkanie z s. Joanną- misjonarką z RPA

Afrykański ląd to dla przedszkolaków prawdziwa egzotyka. Dzięki s. Joannie, która od kilku lat posługuje jego najmłodszym mieszkańcom, mogliśmy poznać nie tylko rytm dnia naszych rówieśników czy tajemnice żyjących na czarnym lądzie zwierząt. Za sprawą nowoczesnych technologii udało nam się zatańczyć wspólnie z dziećmi. W prezencie otrzymaliśmy oryginalny afrykański instrument, który z pewnością uświetni niejedno nasze przedstawienie.

Piknik integracyjny - 4.10.2020

Dlaczego wszyscy tak lubimy przedszkolne pikniki? Może dlatego, że eliminują wszelkie bariery i stresy (a tych w ostatnim „pandemicznym” czasie było pod dostatkiem), są gwarancją pysznej zabawy i dobrego samopoczucia… A może dlatego, że pozwalają poczuć się częścią wielkiej wspólnoty wychowawczej. Atmosfera pikniku z pewnością sprzyja budowaniu szczerego dialogu poszukującego dobra dziecka…